Jižní krabí mlhovina je oficiálně známá jako Hen 2-104 (nebo také WRAY-16-47). Nachází se v souhvězdí Kentaura ve vzdálenosti 7 tisíc světelných let. Její struktura vznikla v interakci dvou hvězd v centrální části. Snímek u tohoto článku pochází z vesmírného teleskopu Hubble, který Jižní krabí mlhovinu pozoroval už nekolikrát.
V jádru Jižní krabí mlhoviny se nachází dvojice hvězd - červený obr a bílý trpaslík. Tyto hvězdy kolem sebe oběhnou zhruba jednou za 100 let. Červený obr je hvězda, které dochází palivo pro termojadernou fúzi a jejíž horní vrstvy se dostávají do okolí. Tento materiál formuje je gravitačně vázaný oběma hvězdami a formuje disk mezi nimi. Část materiálu se nicméně dostává i dál a vytváří symetrický tvar připomínající přesýpací hodiny. Vnější struktura pochází ze starší doby, mohla by mít kolem několika tisíc let. Vnitřní struktura je novější a mohla by mít jen několik stovek let.
Vesmír skýtá nespočet různých objektů a úkazů, málo které se však svou krásou a rozličností vyrovnají mlhovinám. Jejich barvy, tvary i samotný původ ukazují nádheru vesmíru, jehož jsme součástí.