Týmu vědců pracujícím s observatoří Tibet Air Shower Gamma Collaboration (TASGC) se podařilo detekovat zatím nejenergetičtější fotony v historii. Pochází z Krabí mlhoviny, což je pozůstatek exploze supernovy ve vzdálenosti asi 6 500 světelných let. Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v magazínu Physical Review Letters.
Observatoř TASGC se nachází v Tibetu a skládá se ze 600 detektorů částic, které leží na rozloze 65 tisíc metrů čtverečních. Pozoruje následky srážek fotonů pocházejících ze vzdáleného vesmíru s atomy v atmosféře. V nové studii vědci zmiňují, že se jim podařilo detekovat fotony o energiích až 450 TeV, což je více než 4x více než byl dosavadní rekord. Zmíněné fotony k Zemi přišly ve směru od Krabí mlhoviny v jejímž středu leží neutronová hvězda, která zbyla po hvězdě, která v roce 1054 explodovala v supernově.
Vesmír skýtá nespočet různých objektů a úkazů, málo které se však svou krásou a rozličností vyrovnají mlhovinám. Jejich barvy, tvary i samotný původ ukazují nádheru vesmíru, jehož jsme součástí.