Pomocí teleskopu VLT se astronomům podařilo objevit zatím nejjasnější kvazar J0529-4351, tedy aktivní jádro vzdálené galaxie. Supermasivní černá díra ve středu této galaxie pohlcuje hmotu srovnatelnou se Sluncem každý den a svou jasností převyšuje celou galaxii.
Kvazary (Quasar - quasi-stellar object) jsou velmi zářivá jádra vzdálených galaxií. V centru těchto galaxií konzumuje supermasivní černá díra velké množství materiálu z akrečního disku, který kolem ní rotuje (tento jev se označuje jako aktivní galaktické jádro (AGN). Tím vzniká intenzivní elektromagnetické záření, které lze pozorovat na miliardy světelných let daleko. Kvazary jsou jedny z nejzářivějších a nejvzdálenějších objektů, které dnes astronomové mohou pozorovat. Blazary jsou potom kompaktní aktivní galaktická jádra, které svými energetickými proudy míří přímo k Zemi.
Kvazar J0529-4351 se nachází tak daleko, že světlo k nám od něj putovalo přes 12 miliard let. I přes tuto obrovskou vzdálenost se však jedná o velmi zářivý objekt. Objevuje se na fotografiích už z roku 1980, doposud však nebylo zřejmé o jaký objekt se jedná a jak daleko se nachází. Při analýze dat z mise Gaia, která mapuje hvězdy v Mléčné dráze, byl dokonce automatickým algoritmem zařazen mezi blízké hvězdy. Jako kvazar jej astronomové identifikovali nejprve pomocí australského teleskopu ANU 2.3m (Australian National University), jeho přesné charakteristiky ale nakonec získali až z výkonnějšího VLT (Very Large Telescope) v Čile.