do not follow here
Uran < LIVING fUTURE

Vesmírné mise pro příští dekádu: Vědci doporučují NASA průzkum Uranu a Enceladu

Každých 10 let se NASA obrací na vědeckou komunitu, aby vybrala nejzajímavější cíle příštích vesmírných misí. V poslední tzv. decadal survey nyní vědci NASA doporučují vyslat vlajkovou misi k planetě Uran. Pokud by NASA měla v příští dekádě dost prostředků i na druhou vlajkovou misi, měla by také poslat sondu k Enceladus, na kterém by mohla i přistát. Poslední vlajkovou misí NASA je rover Perseverance a z budoucích je to plánovaná sonda Europa Clipper.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá
missions icon Europa Clipper 14. 10. 2024 Probíhá
missions icon Uranus Orbiter 2031 Koncept
missions icon Enceladus Orbilander 2037 Koncept


Mise k Uranu

K planetě Uran se přiblížila zatím jediná lidská sonda, v roce 1986 kolem ní proletěl Voyager 2. Od té doby mohou vědci pozorovat druhou nejvzdálenější planetu pouze teleskopy ze Země, nebo z její oběžné dráhy. Nová mise k Uranu by měla k planetě vyslat sondu, která vstoupí na její oběžnou dráhu.

Mise k Enceladu

Enceladus je malý ledový měsíc, který obíhá planetu Saturn. Není to ale ledajaký měsíc, na jeho jižním pólu jsou gejzíry, ze kterých do vesmíru prosakuje voda z podpovrchového oceánu. Nová mise by vyslala sondu na jeho oběžnou dráhu a zároveň i přistávací modul, který by jeho povrch prozkoumal z blízka.

Další cíle výzkumu

Decadal survey zároveň doporučuje průzkum dalších částí sluneční soustavy, na který by mohly stačit jednodušší a levnější mise. Patří mezi ně planetární obrana a průzkum blízkozemních planetek. NASA by podle vědců měla využít průletu velké planetky Apophis kolem Země v roce 2029. Dalším z cílů budoucích vesmírných misí by se mohla stát trpasličí planeta Ceres v Hlavním pásu, ze které by vědci rádi získali vzorky materiálu. Mezi zajímavé cíle jsou řazeny také měsíc Titan a samotná planeta Saturn, kterou obíhá.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Uran

Načítám stránku...
x zrušit