Vesmírný dalekohled Jamese Webba se opět poohlédl po planetě sluneční soustavy. Po snímcích Jupitera a Neptunu nyní vyfotil planetu Uran s jejími prstenci i měsíci. Na rozdíl od ostatních planet ve sluneční soustavě má Uran své prstence natočené takovým způsobem, že je ze Země pozorujeme kolmo na jejich rovinu. Na fotografii lze vidět 11 ze 13 známých prstenců planety.
Prstence Uranu byly dodnes zachyceny jen dvěma zařízeními: vesmírnou sondou Voyager 2, která kolem planety proletěla v roce 1986, a pozemní observatoří Keck na Havaji.
Infračervený dalekohled JWST dokázal zachytit také polární čepičku Uranu a některé struktury v jeho atmosféře. Vědce překvapila zejména světlejší oblast okolo pólu, u které zatím neví, jak vznikla.
Měsíce Uranu
Dalekohled Jamese Webba zachytil také měsíce planety Uran.
23. 8. 2022 Nová pozorování planety Jupiter observatoří Jamese Webba ukazují detaily, které vědci původně neočekávali. Na nově zvěřejněných obrázcích jsou vidět kromě oblaků v atmosféře také polární záře, malé měsíce a dokonce prstence planety. Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír v infračervené části elektromagnetického spektra, které lidské oko nedokáže pozorovat, snímky jsou proto upraveny.
Na nově zveřejněném infračerveném snímku můžeme vidět výrazná mračna v atmosféře planety včetně velké rudé skrvny. Na pólech jsou polární záře (aurory). V blízkosti planety jsou potom viditelné dva z menších vnitřních měsíců Jupitera: Amalthea a Adrastea. Druhý z nich se nachází na hraně hlavního prstence planety, který je na fotografii také vidět. Na pozadí jsou ještě viditelné galaxie na pozadí.
Více informací