Rover Perseverance 30. března získal a uložil do svých útrob první vzorek z nejnovější fáze jeho vědecké mise. S každou fází mise NASA zkoumá novou oblast s odlišnou geologií. V nově začaté fázi nyní rover studuje horní část vyschlé říční delty v kráteru Jezero. Rover už získal celkem 19 vědeckých vzorků. Nedávno uložil 10 záložních trubic, které nyní čekají na vyzvednutí a dopravu na Zemi prostřednictvím míse Mars Sample Return.
Horniny zkoumané v roce 2021 roverem Perseverance vykazují známky interakce s vodou a obsahují stopy organických sloučenin. Vyplývá to ze závěrů nově publikované vědecké studie v magazínu Science. Organické sloučeniny neznamenají nutnou přítomnost živých organismů, jde o sloučeniny obsahující uhlík.
Vědci, kteří zpracovávají data z mise Perseverance, oznámili, že rover na Marsu narazil na horniny bohaté na organické sloučeniny. Nacházely se v deltě dávné řeky v kráteru Jezero, kde pojízdná laboratoř přistála v roce 2021. Vzorky byly zapečetěny do jednoho z necelých čtyř desítek speciálních kontejnerů, které by měly být v budoucnu dopraveny na cestu na Zemi.
Zdá se to až neuvěřitelné, rover Perseverance narazil na něco, co na Marsu ještě nikdo neviděl. Objekt připomíná uschlou rostlinu, nebo zamotaný kus provazu. Podle mluvčího JPL, laboratoře patřící pod NASA, jde zřejmě o provaz z padáku nebo přistávacího mechanismu, který dopravil rover na povrch sousední planety v loňském roce.
Na Marsu sice neprší, za to tam pěkně fouká. V řídké atmosféře a nízké gravitaci se často objevují globální prachové bouře, povrch planety ale často brázdí také drobné neškodné vzdušné víry známé jako rarášci.
Malá helikoptéra Ingenuity přiletěla na Mars společně s roverem Perseverance loni v únoru. Původně se jednalo pouze o demonstraci technologie a ověření, zda je vůbec možné využít létající sondy na sousední planetě. Helikoptéra Ingenuity předčila očekávání a místo plánovaných 5 letů jich už má na svém kontě 28.
Rover Perseverance vyfotil měsíc Phobos, jak zakryl část slunečního kotouče na obloze Marsu. Zatmění Slunce je na sousední planetě odlišné - tamní měsíce totiž nejsou kulaté a jsou také menší. Phobos proto nezakryl celé Slunce, ale jen jeho část.
Každých 10 let se NASA obrací na vědeckou komunitu, aby vybrala nejzajímavější cíle příštích vesmírných misí. V poslední tzv. decadal survey nyní vědci NASA doporučují vyslat vlajkovou misi k planetě Uran. Pokud by NASA měla v příští dekádě dost prostředků i na druhou vlajkovou misi, měla by také poslat sondu k Enceladus, na kterém by mohla i přistát. Poslední vlajkovou misí NASA je rover Perseverance a z budoucích je to plánovaná sonda Europa Clipper.
Analýzou zvuků nahraných roverem Perseverance se vědcům podařilo určit rychlost zvuku na Marsu: 240 m/s (na Zemi je jeho rychlost ve vzduchu 343 m/s). K tomuto závěru vědci přišli pozorováním záblesků způsobených laserem roveru, který slouží k analýze složení hornin. Porovnali je se zvuky zaznamenanými mikrofony a změřili jejich zpoždění.
Americká vesmírná agentura vybrala společnost Lockheed Martin, aby pro ni vyrobila raketu, která dopraví vzorky hornin z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. Společný program americké a evropské vesmírné agentury si klade za cíl přivézt vzorky z Marsu na Zemi pomocí několika vesmírných sond. Prvním krokem je sběr těchto vzorků roverem Perseverance, který v únoru 2021 dosedl na povrch planety.
Když rover Perseverance začátkem roku prolétal atmosférou Marsu, odhodil dva balanční bloky, každý o váze 77 kilogramů. Sonda InSight vzdálená 3 450 kilometrů bedlivě naslouchala nitru planety svým seismometrem. Vědci totiž chtěli zjistit, zda otřesy vyvolané dopadem těchto bloků vyvolají detekovatelné otřesy. Nevyvolaly. I to ale o nitru Marsu prozrazuje nové informace.
Helikoptéra Ingenuity se v pondělí 19. dubna ráno stala prvním létajícím zařízením mimo planetu Zemi. Úspěšný testovací let NASA potvrdila několik hodin poté, když na Zemi dorazila data z tohoto letu. Od té doby už helikoptéra letěla celkem 13x, se stále komplexnějším letovým plánem. Data z letů Ingenuity pomáhají operátorům plánovat cestu roveru Ingenuity. Úspěšné předvedení letu v atmosféře Marsu by mělo do budoucna otevřít dveře zcela nové dimenzi průzkumu planet.
Rover Perseverance začátkem září odebral dva různé vzorky hornin. Jejich předběžná analýza ukazuje, že tyto horniny byly v dávné minulosti v dlouhodobém kontaktu s vodou. Vyschlá koryta viditelná z oběžné dráhy napovídala, že se v kráteru Jezero voda v minulosti nacházela. Nebylo však zřejmé, zda nešlo jen o krátkou epizodu způsobenou záplavami.
Planeta Mars se 7. října ocitne v konjunkci, bude se tedy nacházet na opačné straně Slunce z pohledu ze Země. Při této pozici je narušena komunikace mezi oběma planetami a může dojít ke ztrátě kontaktu s tamními robotickými sondami. Těch je na sousední planetě aktuálně aktivních 11 (včetně vrtulníku Ingenuity). Ty na oběžné dráze budou pokračovat ve svém monitorování planety, sondy na povrchu zůstanou po několik týdnů na místě.