do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

V souhvězdí Kasiopeji se objevila nova, pochází z hvězdy jejíž proměnlivost poprvé zpozoroval český astronom

Japonskému astronomu Yuji Nakamurovi se 18. března podařilo zpozorovat náhlé vzplanutí hvězdy V1405 Cas (CzeV3217). Jedná se o novu, která bývá způsobena dočasným zažehnutím termojaderné reakce na povrchu bílého trpaslíka, na kterého dopadá materiál z blízké hvězdy. Zvýšená záře novy s oficiálním označením Nova Cas 2021 potrvá několik dní, pozorovat ji můžete v souhvězdí Kasiopeji.



Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Hvězda s označením CzeV3217 byla známá už před novou, a o její proměnlivosti víme díky českému astronomovi Zbyňku Henzlovi, který ji zpozoroval jako první. Proto se v jednom z jejích označení objevuje zkratka "cze" - CzeV3217. 

Jak už toto zařazení napovídá, jedná se o proměnlivou hvězdu, jejíž zářivost v čase kolísá. Pozorovaná nova je nicméně zatím nejsilnější záře, která od této hvězdy přichází.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit