do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Nově objevená kataklyzmická dvojhvězda míří k záhubě s rekordně krátkou dobou oběhu

Astronomům vedeným Kevinem Burdgem se podařilo identifikovat novou kataklyzmickou proměnnou hvězdu ZTF J1813+4251. Tuto kategorii tvoří dojice hvezd, z nichž jedna je zpravidla podobná Slunci a druhá je malý bílý trpaslík. ZTF J1813+4251 je mezi těmito proměnnými hvězdami výjimečná - má nejkratší periodu.



Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Astronomům se podařilo pozorovat hvězdy z tohoto binárního systému, když se vzájemně zakrývaly, což jim umožnilo zjistit detaily o jednotlivých složkách. Bílý trpaslík v tomto systému má kolem poloviny hmotnosti Slunce a 1 % jeho velikosti, druhá složka je velká jako Jupiter s hmotností srovnatelnou se Sluncem. Hvězdy se kolem společného těžiště vzájemně oběhnou jednou za 51 minut.

Bílý trpaslík postupně pohlcuje materiál, hlavně vodík, ze sousední hvězdy, u které obnažuje heliové jádro. Obě hvězdy se k sobě postupně přibližují, dokud nedojde k jejich splynutí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

Načítám stránku...
x zrušit