Nova je exploze, ke které dochází v binárních systémech, kde jedna hvězda vysává materiál z druhé. V blízké galaxii M87 se novy objevují podezřele blízko proudu plazmy, který vychází z jádra, kde se nachází supermasivní černá díra. Podle nové studie je pravděpodobné, že proud z ní novy nějak způsobuje, není však zatím zřejmé jak.
Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.
135 nov, které astronomové identifikovali v galaxii M87, má překvapivé rozložení podél proudu. Pravděpodobnost, že by šlo o náhodné rozložení je menší než 1 %. Astronomové zatím nemají podobná pozorování z jiných galaxií a nemohou tak s jistotou říct, zda se jedná o fenomén častý, nebo výjimečný. Galaxie M87 (také Messier 87, Virgo A, NGC 4486) je obří eliptická galaxie vzdálená asi 50 milionů světelných let, tedy v blízkosti Mléčné dráhy. Supermasivní černá díra v jejím jádru je první, která byla vyfotografována prostřednictvím projektu Event Horizon Telescope (EHT).