Po splnění hlavních vědeckých úkolů čínské lunární mise Chang'e 4 se působení přenosové družice Queqiao dostává do další fáze: pozorování vesmíru v rádiových vlnách. Družice v první fázi přenášela signál z povrchu Měsíce na Zemi, nyní bude jejím úkolem také zachycení signálů z hlubokého vesmíru. V prostoru za Měsícem je k tomu vhodné prostředí, protože je odstíněn od signálů pocházejících ze Země.
Projekt je výsledkem spolupráce čínské vesmírné agentury CNSA (China National Space Agency) a nizozemského institutu pro radioastronomii ASTRON (Netherlands Institute for Radio Astronomy). Radioteleskop nese označení NCLE (Netherlands-China Low Frequency Explorer) a bude zkoumat vesmír ve frekvencích 80 kHz - 80 MHz, které by měly vědcům prozradit více o rané fázi vývoje vesmíru.
21. 5. 2018 Čínská vesmírná agentura (CNSA) v pondělí vynesla pomocí rakety Long March 4C do vesmíru komunikační sondu Queqiao. Mise družice je jednoduchá, bude se pohybovat kolem libračního bodu L2 nad odvrácenou stranou Měsíce a bude poskytovat spojení Země s lunárním roverem, který tam odletí na podzim tohoto roku. Jde o další fázi čínského lunárního programu, který začal v roce 2013 a měl by vyvrcholit v příštím roce dopravením vzorků hornin zpátky na Zemi.
Pokud se vše podaří podle plánů čínské vesmírné agentury, půjde o první přímý průzkum odvrácené strany měsíce. Doposud na něm žádná sonda nepřistála a povrch té části Měsíce, která je vždy odvrácená od Země, probíhal pouze z jeho oběžné dráhy.
Více informací