Dva roky po návštěvě Pluta, co všechno jsme se dozvěděli o této trpasličí planetě?

V červenci 2015 proletěla vesmírná sonda New Horizons kolem trpasličí planety Pluto, a jako první se přiblížila tomuto vzdálenému objektu. Během průletu bylo pořízeno množství různých měření a snímků, ze kterých vědci postupně dělali přesnější obrázek o dynamice tohoto ledového světa a o tom, jaký byl jeho vývoj v minulosti. Co tedy dnes vlastně o trpasličí planetě Pluto víme?

Pluto

Pluto Trpasličí planeta Pluto zachycená sondou New Horizons v létě 2015.Geologická aktivita

Na rozdíl od Měsíce, jehož povrch je pokrytý krátery všech velikostí, je povrch Pluta téměř bez kráterů. A navíc plný rozmanitých barev a geologických útvarů. Neustále se přetvářející povrch Pluta je pro vědce velkým překvapením, ze kterého usuzují, že na Plutu existuje intenzivní kryovulkanismus, který podobně jako sopky na Zemi přetváří a recykluje horniny obklopující jádro. Nitro Pluta by mělo být tvořené skalnatým jádrem obklopené slupkou vodního ledu, který by podle odhadů mohl tvořit až 30 % hornin. Za určitých podmínek by tento led mohl být na některých místech rozpuštěný a tvořit podpovrchový oceán. Zároveň vědce překvapila velmi různorodá distribuce různých typů hornin. Na Plutu se nacházejí oblasti bohaté na dusíkaté sloučeniny, metanové nebo vodní ledy. Variace, které lze vidět na fotografiích povrchu Pluta lze je těžko najít jinde ve sluneční soustavě. Oblast tvaru srdce známá jako Sputnik Planum je obří dusíkový ledovec, který je největší v celé sluneční soustavě.

Atmosféra

Sonda New Horizons potvrdila existenci velmi řídké atmosféry Pluta. Měření sondy ukázala, že horní vrstvy atmosféry jsou nezvykle chladné, s čímž si vědci zatím neví příliš rady. Nejčastějšími prvky v plynovém obalu kolem Pluta jsou dusík, metan a oxid uhelnatý, což odpovídá také složení povrchu. Molekuly plynů byly detekovány až do výšky 1600 kilometrů, atmosféra Pluta však nemá žádné ostré ohraničení a s výškou pozvolna řídne. Vědci si však stále nejsou jisti, zda je atmosféra Pluta trvalá, nebo se objevuje pouze, když se Pluto na své oběžné dráze přiblíží Slunci.

Měsíce

Kromě pětice známých měsíců Pluta nebyly objeveny žádné nové. Složení jejich povrchu napovídá, že nejde o objekty zachycené gravitací z Kuiperova pásu, ale spíš o objekty, které vznikly ze stejné hmoty jako Pluto, tedy v kataklyzmatické kolizi, podobně jako Země a Měsíc. Tuto teorii podporuje také fakt, že podle analýzy kráterů na povrchu měsíců jsou všechny stejně staré.

Průlet kolem Pluta

Další průzkum

A co bude dál? Bohužel, žádná mise naplánovaná k bývalé deváté planetě neexistuje. Větší detaily tedy jen tak neuvidíme. Na co se ale můžeme těšit je vypuštění nových teleskopů, zejména Jamese Webba, které budou schopny pozorovat vývoj na planetách a dalších tělesech sluneční soustavy. Pravděpodobně tak budeme moci pozorovat vývoj atmosféry nebo změny na povrchu Pluta i na dálku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Pluto

Organické sloučeniny v atmosféře Pluta vznikají odlišným způsobem než na Titanu

6. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Měsíc Titan, který obíhá planetu Saturn, je zahalený do husté atmosféry, kterou lze jen stěží prohlédnout až na povrch. Tato neprůhlednost je způsobena organickými sloučeninami, které vznikají v reakcích v horních vrstvách atmosféry. Předpokládalo se, že podobné procesy stojí také za výrazně tenčí zato složením podobnou atmosférou trpasličí planety Pluto. Nový výzkum nicméně ukazuje, že atmosféra Pluta vzniká jinak.

celý článek

Hustota atmosféry Pluta je proměnlivá, ale nesouvisí jen se vzdáleností od Slunce

20. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Trpasličí planeta Pluto má velmi řídkou atmosféru. Její existenci potvrdila v roce 2015 vesmírná sonda New Horizons, když kolem Pluta proletěla a zamířila hlouběji do Kuiperova pásu. Pozorování ze Země nyní ukazují, že atmosféra neřídne se vzdalováním od Slunce, jak se doposud předpokládalo.

celý článek

Region ve tvaru srdce má na Plutu významný vliv na větry, které vanou opačným směrem

9. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Když v roce 2015 proletela vesmírná sonda New Horizons kolem trpasličí planety Pluto, ukázala poprvé rozmanitost jeho povrchu. Mezi útvary, které se na snímcích ze sondy objevily, byl také region Tombaugh (Tombaugh Regio), který svým tvarem připomíná srdce. Podle nové studie by tento region mohl významně ovlivňovat atmosférickou cirkulaci podobně jako ji na Zemi ovlivňují oceány.

celý článek

Zařízení na sondě New Horizons potvrzuje zpomalování slunečních větrů za oběžnou drahou Pluta

8. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Měření pořízená instrumentem SWAP (Solar Wind Around Pluto) na palubě vesmírné sondy New Horizons potvrzují zpomalování slunečních větrů na okraji sluneční soustavy. Předchozí data ze sond Voyager ukazovaly podobné výsledky, New Horizons má však na palubě výrazně modernější technologie. Nová měření byla publikována v magazínu Astrophysical Journal.

Enceladus, Pluto nebo třeba Venuše. NASA vybrala deset konceptů planetárních misí k rozpracování

25. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Výzkum těles sluneční soustavy je dlouhodobá záležitost. Planetární mise existují dlouhou dobu jen na papíře, potom následují dlouhé roky vývoje, cesty a samotný vědecký průzkum je pouze špičkou ledovce. NASA nyní vybrala několik konceptů zcela nových misí, které pomůže financovat, aby byly rozpracovány v konkrétní plány. Mnohé z těchto misí nebudou nikdy realizovány, některé však jistě ano.

celý článek

Tenká vrstva vodního ledu s metanem by mohla bránit kompletnímu zamrznutí Pluta

23. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Trpasličí planeta Pluto se nachází na okraji mrazivého regionu Kuiperova pásu. Přesto se zdá, že by mohl pod jejím povrchem existovat oceán. Kompletnímu zamrznutí této vody by mohla bránit tenká vrstva zmrzlého ledu s různými přísadami, zejména pak metanem. Tato vrstva by působila jako tepelný izolátor, který umožňuje udržení vyšších teplot pod povrchem. Nový výzkum, který vychází z dat mise New Horizons a počítačových simulací, byl publikován v magazínu Nature Geoscience.

Atmosféra Pluta by mohla do deseti let zcela zmizet

30. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Trpasličí planeta Pluto má řídkou atmosféru tvořenou hlavně dusíkem, která byla potvrzena už v roce 1985. Silně eliptická oběžná dráha Pluta však způsobuje výrazné výkyvy v teplotách na povrchu tohoto vzdáleného objektu, což má vliv také na jeho atmosféru. Během zimy dojde ke zmrznutí plynů a jejich usazení na povrchu, čímž atmosféra na dlouhá léta zmizí. Podle nové studie publikované v magazínu Astronomy and Astrophysics by k tomu mohlo dojít už za deset let.

celý článek