Vědcům z University of Cambridge se podařilo předpovědět nové skupenství vody. Využili k tomu sofistikovaných počítačových simulací. Zjistili, že vrstva vody tlustá pouhou jednu molekulu se stává vysoce vodivou při aplikaci vysokého tlaku.
Nová analýza ukazuje, že se u hvězdy Kepler 138 nachází dvě exoplanety, které by mohly být z velké části tvořené vodou. Vyplývá to z porovnání jejich naměřených hmotností a velikostí. Podle závěrů vědců vedených Caroline Piauletovou by měl až polovinu těchto planet tvořit materiál lehčí než kamení a těžší než vodík nebo helium. Kromě toho u hvězdy objevili také čtvrtou exoplanetu.
Do středu sluneční soustavy se dostala kometa, která strávila dlouhé desítky tisíc let na okraji sluneční soustavy. Objekt s označením C/2022 E3 (ZTF) se podle propočtů naposledy přiblížil ke Slunci před téměř 50 tisíci lety. Poprvé byl spatřen u oběžné dráhy planety Jupiter loni v březnu. Slunci se kometa nejvíce přiblížila 12. ledna a 1. února proletí kolem Země.
Mezi oběžnými drahami Jupitera a Saturnu byla v únoru objevena kometa blížící se k vnitřní části sluneční soustavy. Ke Slunci se nejvíce přiblíží příští rok 28. září a potom 13. října proletí kolem Země. Astronomové odhadují, že by se při své maximální jasnosti mohla vyrovnat některým jasným hvězdám.
Ve Spojených státech a Evropě se postupně vyvíjejí jednotlivé části vesmírné sondy Europa Clipper. Její misí bude studium Europy - ledového měsíce obíhajícího planetu Jupiter. Sonda bude vybavena 9 vědeckými přístroji, které budou sledovat tenkou atmosféru Europy, její povrch a oceán pod ním.