do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Sonda Solar Orbiter vyfotografovala na Slunci malé trysky, které by mohly být zdrojem slunečního větru

Evropská vesmírná sonda Solar Orbiter při svém průletu v březnu loňského roku pořídila snímky doposud neviděných malých trysek ve vnější atmosféře Slunce. Každý z nich má životnost mezi 20 a 100 sekundami a uvolňuje plazmu do okolí Slunce rychlostí 100 km/s. Podle vědců by se mohlo jednat o dlouho hledaný zdroj slunečního větru, který ovlivňuje vesmírné počasí ve sluneční soustavě.

MiseStartStatus
missions icon Solar Orbiter 10. 2. 2020 Probíhá


Sluneční vítr se skládá z nabitých částic, které vychází ze Slunce a putují sluneční soustavou. Když narazí například na magnetosféru Země, dochází ke vzniku polárních září. 

Sonda Solar Orbiter zachytila malé výtrysky zařízením EUI (Extreme Ultraviolet Imager), které zkoumá extrémní ultrafialové světlo. Vidět byly díky blízkosti sondy Slunci a vysokému rozlišení obrázků z tohoto přístroje.

Solar Orbiter

Solar Orbiter je evropská mise s přispěním NASA, jejímž úkolem je studium Slunce. Vesmírná sonda bude jako první přelétávat nad póly naší hvězdy a bude se pokoušet odpovědět na otázku, jak vzniká sluneční vítr. Mise je plánována na 7 let a sonda se během ní přiblíží až na 0,284 AU k povrchu Slunce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit