do not follow here
Vesmírné počasí < LIVING fUTURE

Na Slunci došlo v pátek k silné erupci třídy X2

V pátek krátce před 18. hodinou večer došlo na Slunci k silné erupci. Astronomové ji pozorovali pomocí vesmírné observatoře SDO, která se na sledování Slunce soustředí. Erupce byla zařazena do třídy X - nejsilnější ze tříd, do kterých jsou tříděny.

MiseStartStatus
missions icon SDO 11. 2. 2010 Probíhá


Sluneční aktivita

Sluneční erupce (solar flare)

Sluneční erupce je lokalizovaný výbuch intenzivního elektromagnetického záření. Dochází k nim hlavně ve slunečních skvrnách, ze kterých putují hlouběji do sluneční soustavy zhruba 0,1 % rychlosti světla. Na Zemi mohou silnější erupce ovlivnit rádiové vysílání. Erupce se dělí do tříd A, B, C, M a X (od nejslabší po nejsilnější). Často jsou doprovázeny tzv. výronem koronální hmoty.

Výron koronální hmoty (CME)

Výron koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME) je uvolnění materiálu z atmosféry hvězdy do jejího okolí. CME je fenomén úzce propojený se slunečními erupcemi. CME tvoří hlavně protony a elektrony ve formě plazmatu. Pokud tato vlna energeticky nabitých částic zasáhne Zemi, způsobí geomagnetickou bouři, která může vyvolat komplikace družicím na oběžné dráze a také vytváří silnější polární záři.
Nad americkým kontinentem došlo v důsledku páteční erupce asi na hodinu k výpadkům krátkovlnného rádia. Zatím není zřejmé, zda byl její součástí také výron koronální hmoty, při kterém dochází k vyvržení hmoty do okolí Slunce.

Sluneční aktivita je v posledních týdnech na vrcholu. Nabité částice způsobily v minulém týdnu intenzivní polární záře, které se vyskytovaly nezvykle jižně. Viditelné byly také v České republice.

Aktuální výskyt polárních září


Aktuální předpověď intenzity polární záře. Na snímku lze vidět, jaká intenzita severní polární záře se předpokládá během zhruba 20 minut. Nižší intenzita je zelenou barvou, vyšší intenzita žlutou až červenou.
Více informací
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné počasí

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné počasí
Načítám stránku...
x zrušit