Hvězdu Earendel objevili astronomové pomocí vesmírného dalekohledu Hubble a gravitační čočky v roce 2022. Světlo, které dnes pozorujeme, hvězdu opustilo v době, kdy bylo vesmíru méně než miliarda let. Nová pozorování dalekohledem Jamese Webba nyní odhalila více o této doposud tajemné hvězdě. Jedná se o hvězdu spektrálního typu B, která je milionkrát jasnější než Slunce.
Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.
Mikro čočka
Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.
Earendel je podlé nové studie, která vychází z dat z JWST, masivní hvězda s teplotami nad 11 tisíc °C, tedy dvakrát více než má Slunce. Podobné hvězdy mají až 15násobek hmotnosti Slunce.
Spektrální typ Earendel je O, tedy mělo by se jednat o hvězdu s bílou až modrou barvou. Na snímcích z teleskopů Hubble i JWST je sice červená, to je však způsobeno rozpínáním vesmíru, které prodlužuje vlnovou délku světla a posouvá ji směrem k červené barvě (rudý posuv).
30. 3. 2022 Díky unikátnímu postavení několika galaxií se vědcům podařilo identifikovat zatím nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru. Nachází se neuvěřitelných 28 miliard světelných let a byla objevena díky fenoménu známému jako gravitační čočka. Hvězda s neformálním označením Earendel by mohla mít podle odhadu astronomů až 500 slunečních mas.
Gravitační čočku v tomto případě způsobily galaxie v kupě WHL0137-08. Astronomové jejím směrem zamířili teleskop Hubble a posbírali světlo za celkem 9 hodin. Na snímcích se objevila hvězda s rudým posuvem z=6,2, jejíž světlo gravitace bližších galaxií zvětšila podobně jako lupa.
Hvězda má podle nové studie publikované v magazínu Nature mezi 50 a 500 hmotnostmi Slunce a září milionkrát více. Světlo, které Hubble zachytil, hvězda Earendel emitovala v době, kdy byl vesmír méně než miliardu let. Díky jeho rozpínání se nicméně nachází úctyhodných 28 miliard světelných let daleko.
Předchozí rekordman Icarus (MACS J1149 Lensed Star 1) byl objeven také teleskopem Hubble v roce 2018. Tuto hvězdu teleskop pozoroval asi 4 miliardy let po vzniku vesmíru ve vzdálenosti asi 14 miliard světelných let.
Nejedná se nicméně o nejvzdálenější pozorovaný objekt ve vesmíru. Tím je galaxie GN-z11, která se nachází asi 32 miliard světelných let daleko.
Více informací