Astronomové dnes na několika souběžně probíhajících tiskových konferencích představili první snímek černé díry v jádru naší galaxie Sagittarius A*. Pořídili jej pomocí Event Horizon Telescope (EHT), sítě propojených teleskopů z celého světa. Nová data potvrzují, že se skutečně jedná o supermasivní černou díru.
V jádrech galaxií se nacházejí supermasivní černé díry a jinak tomu není ani u Mléčné dráhy. V jejím středu leží objekt označovaný Sagittarius A*, který má podle odhadů hmotnost 4 milionů Sluncí. Samotná černá díra není už z principu pozorovatelná, kolem ní však rotuje vysokou rychlostí množství materiálu v akrečním disku, který produkuje intenzivní záření v různých částech elektromagnetického spektra. O něco dál obíhají černou díru masivní hvězdy a oblaka plynů a prachu, z jejichž pohybu lze zjistit další informace o objektu ve středu galaxie. Střed Mléčné dráhy je bohužel pozorovatelný pouze z jižní polokoule Země, od nás lze vidět pouze vnější část disku naší galaxie. I proto vznikají právě na jižní polokouli obří observatoře, které na střed naší galaxie dobře vidí.
Sagittarius A*
Astronomové doposud mohli pozorovat pouze okolí černé díry Sagittarius A*. Mohli tak vidět hvězdy nebo oblaka plynů, jak obíhají masivní nepozorovatelný objekt. Nový obrázek zřetelně ukazuje prstenec materiálu, který kolem černé díry krouží a centrální tmavší oblast, kterou vědci označují jako stín černé díry. Data, ze kterých je snímek Sagittarius A* složený, pochází z pozorování v roce 2017. Teleskopy EHT snímaly střed Mléčné dráhy několik nocí, vždy hodiny v kuse.M87*
Teleskopy z kolaborace EHT už jednu černou díru vyfotily: šlo o objekt v jádru galaxie M87. Tamní černá díra je sice dál, ale je také zhruba 1000x větší. Vyfotografovat černou díru v galaxii M87 byl také snadnější díky protože plyny se v jejím okolí pohybují po stabilnějších trajektoriích (u menší černé díry mění častěji směr pohybu).Jak se fotí černá díra?
Event Horizon Telescope EHT není klasickým teleskopem, ale kolaborace, ve které jsou propojeny teleskopy z celého světa. Pole radioteleskopů EHT se skládá z teleskopů ALMA a APEX v jižní Americe, SPT na jižním pólu, SMT v Arizoně, JCMT a SMA na Havaji, LMT v Mexiku a IRAM ve Španělsku.