Astronomové dnes na několika souběžně probíhajících tiskových konferencích představili první snímek černé díry v jádru naší galaxie Sagittarius A*. Pořídili jej pomocí Event Horizon Telescope (EHT), sítě propojených teleskopů z celého světa. Nová data potvrzují, že se skutečně jedná o supermasivní černou díru.
Oblast noční oblohy, která se z pohledu od Země nachází za jádrem naší galaxie, je z velké části neprobádaná. Skrz region hustého prachu a zářivých hvězd totiž není snadné prohlédnout na druhou stranu. Tento nelehký kousek se nyní astronomům podařil prostřednictvím infračerveného světla. Za Mléčnou dráhou se zde nachází galaktická kupa, která by mohla čítat až 58 galaxií.
Fosfor je důležitý pro život na Zemi, proto se po něm astronomové dívají také ve vesmíru. Doposud se ho podařilo najít pouze do vzdálenosti asi 40 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy. Nový výzkum nyní ukazuje detekci na samotném okraji galaxie 73 tisíc světelných let od jejího středu.
Astronomové objevili nejslaběji zářící satelitní galaxii Mléčné dráhy, která dostala označení Ursa Major III. Tato ultra-slabá trpasličí galaxie obsahuje pouze asi 50-60 hvězd a má celkovou absolutní magnitudu v pásmu V +2,2 mag, což ji činí nejtemnějším známým satelitním objektem Mléčné dráhy. Objev byl učiněn pomocí dat z Ultraviolet Near Infrared Optical Northern Survey (UNIONS) a potvrzen pozorováními z teleskopu Keck a družice Gaia ESA.
V samotném středu Mléčné dráhy se nachází obří černá díra Sagittaruis A*. Dnes ji pozorujeme v klidovém stavu, kdy příliš nezáří. Jinak tomu ale bylo před zhruba 200 lety, kdy tento objekt po několik měsíců zářil až milionkrát silněji. Dozvuky této události se vědcům podařilo zachytit rentgenovým teleskopem IXPE.