Německý vesmírný teleskop eRosita zachytil v roce 2020 silný záblesk rentgenové radiace. Jednalo se o předzvěst novy YZ Reticuli, která se na stejném místě objevila po jedenácti hodinách. Novy se na obloze objevují celkem často a můžete je někdy vidět i na vlastí oči, krátký rentgenový záblesk, který jim předchází, se však podařilo pozorovat poprvé.
Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.
Rentgenový záblesk byl krátký - trval maximálně 8 hodin. Následná nova YZ Reticuli (Nova Reticuli 2020) byla pozorovatelná několik dní. Při této explozi se teploty vyšplhaly až na 327 tisíc kelvinů, tedy asi 60x víc než na Slunci. Bílý trpaslík má zřejmě hodnotu kolem jednoho Slunce, což jej řadí mezi větší exempláře.