Astronomům se podařilo vystopovat původ FRB signálu 20200120E do kulové hvězdokupy v blízké galaxii M81. Taková lokace je pro ně překvapením, protože se předpokládalo, že FRB signály pochází od mladých objektů a kulové hvězdokupy jsou zpravidla plné starých hvězd. V nové studii vědci navrhují, že zdrojem signálu by mohla být neutronová hvězda, která vznikla z bílého trpaslíka.
Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy. První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují. Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace.
FRB 20200120E
FRB 20200120E patří do skupiny opakujících se signálů a poprvé byl pozorován v roce 2020. Lokalizování zdrojů FRB signálů není snadné, astronomové mají často k dispozici jen směr, odkud přichází. Analýzou dat z několika radioteleskopů se jim nyní podařilo potvrdit, že pochází z galaxie M81.Galaxie a hvězdokupa
Spirální galaxie M81 se nachází 12 milionů světelných let daleko. Signál FRB 20200120E byl vystopován do kulové hvězdokupy, která se nachází na jejím okraji. V takových strukturách se nicméně typicky nachází velmi staré, klidné hvězdy. FRB signály však zřejmě pochází z aktivních regionů mladých masivních hvězd, kde vznikají neutronové hvězdy, konkrétně magnetary.Magnetar ve hvězdokupě
V kulových hvězdokupách jsou nicméně časté jiné kompaktní hvězdy - bílí trpaslíci, kteří vznikají z méně hmotných hvězd. Pokud se bílý trpaslík vyskytuje v binárním systému, může nasávat materiál z vedlejší hvězdy a dosáhnout hmotnosti, při které se zhroutí do ještě hustější neutronové hvězdy. Ta by mohla mít v důsledku rychlou rotaci a silné magnetické pole - tedy magnetar.