Mezinárodní tým astronomů zaznamenal nejvzdálenější rychlý rádiový záblesk (FRB) ze všech, u kterých se podařilo určit vzdálenost zdroje. Signál s označením FRB 20220610A byl objeven v loňském roce v červnu pomocí radioteleskopu ASKAP v Austrálii. Jeho zdroj byl následně vysledován do galaxie, ze které k nám světlo letělo osm miliard let.
Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy. První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují. Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace.
Kromě zkoumání původu FRB posloužil signál FRB 20220610A také ke zcela jinému měření - rozložení hmoty ve vesmíru. Vědci totiž dokáží odhadnout, jakým prostředím signál od svého zdroje k nám proletěl. Předchozí výzkum ukázal, že čím vzdálenější zdroj FRB signálu, tím více hmoty mezi galaxiemi jej ovlivňuje - tento fenomén dostal označení Macquartova relace. Měřením míry zkreslení ve světle z FRB tak mohou astronomové vypočítat množství hmoty mezi námi a zdrojem FRB, což poskytuje nový způsob, jak pozorovat rozložení hmoty ve vesmíru.