do not follow here
Komety < LIVING fUTURE

Sonda Solar Orbiter proletěla už druhým ocasem komety

Evropská vesmírná sonda Solar Orbiter má za úkol zkoumat Slunce, v jeho blízkosti ale občas narazí i na další možné cíle pro průzkum. Tím posledním zatím byla kometa Leonard, která byla koncem roku pozorovatelná i ze Země. Vesmírná sonda proletěla 17. prosince ocasem komety a zkoumala jeho složení a magnetické pole. Tento průlet nebyl plánovaný a šlo čistě o náhodu, že se trajektorie obou objektů protnuly.

MiseStartStatus
missions icon Solar Orbiter 10. 2. 2020 Probíhá


Sonda se nicméně k samotné kometě s oficiálním označením C/2021 A1 Leonard nepřiblížila. V době, kdy prolétala jejím ocasem, bylo jádro komety 0,3 AU daleko (tedy téměř třetina vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem).

Průlet očima vědeckých přístrojů

Při průletu ocasem komety zachytil instrument Solar Wind Analyser atomy a molekuly, které zjevně nebyly součástí slunečního větru, který jinak monitoruje. Ocas komety identifikoval také magnetometr MAG, v jehož datech je zřetelná deformace magnetického pole ocasem komety. Kometu zachytila také kamera vesmírné sondy. Ta získala zajímavé fotografie jádra komety ve viditelné a ultrafialové části světelného spektra. Snímky vědci dál analyzují, mohly by jim prozradit víc o chování komety při průletu kolem Slunce. Kometa Leonard kamerou sondy Solar Orbiter
Kometa Leonard v ultrafialovém spektru.

Solar Orbiter

Solar Orbiter je evropská mise s přispěním NASA, jejímž úkolem je studium Slunce. Vesmírná sonda bude jako první přelétávat nad póly naší hvězdy a bude se pokoušet odpovědět na otázku, jak vzniká sluneční vítr. Mise je plánována na 7 let a sonda se během ní přiblíží až na 0,284 AU k povrchu Slunce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Komety

tag icon
Další články z kategorie
Komety
Načítám stránku...
x zrušit