do not follow here
Komety < LIVING fUTURE

Na noční obloze můžete pozorovat kometu C/2022 E3, je vidět celou noc

Do středu sluneční soustavy se dostala kometa, která strávila dlouhé desítky tisíc let na okraji sluneční soustavy. Objekt s označením C/2022 E3 (ZTF) se podle propočtů naposledy přiblížil ke Slunci před téměř 50 tisíci lety. Poprvé byl spatřen u oběžné dráhy planety Jupiter loni v březnu. Slunci se kometa nejvíce přiblížila 12. ledna a 1. února proletí kolem Země.



Komety

Malé objekty, které po eliptických oběžných drahách obíhají kolem Slunce. Jsou složeny ze směsi prachu, ledů a hornin. Když se kometa přiblíží ke Slunci, je sluneční radiací zahřívaná, což uvolňuje materiál do volného prostoru. Ze Země se potom jeví, že má kometa zářivý chvost. 

Aktuálně

08:36
25.01.
Kometa C/2022 E3 je nyní dobře pozorovatelná malými dalekohledy a po celou noc. V oblastech bez světelného znečištění už začíná být vidět pouhýma očima. Její jasnost by měla nadále sílit až k přelomu ledna a února.obrázek ke zprávě
Analýza oběžné dráhy C/2022 E3 ukázala, že se jedná o kometu s dlouhou periodou, která se ke Slunci přiblížila naposledy před 50 tisíci roky, tedy v době, kdy na Zemi ještě byli Neandrtálci. Podle odhadů má v průměru asi kilometr.

Jak pozorovat kometu C/2022 E3?

S dalekohledem nebo teleskopem by měla být snadno pozorovatelná už v polovině ledna. Největší jasnosti potom dosáhne na přelomu ledna a února, kdy bude Zemi nejblíž. Pokud budeme mít štěstí, mohla by být vidět i bez nich. Kometa na noční obloze postupně proletí mezi souhvězdími Malého a Velkého vozu, při hledání vám pomůže tato mapa. Dráha komety C/2022 E3
Zdroj: astro.cz

Více o kometě C/2022 E3 ve videu

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Komety

tag icon
Další články z kategorie
Komety
Načítám stránku...
x zrušit