do not follow here
Bludné planety < LIVING fUTURE

Podle nového výzkumu by na bludných planetách mohl existovat život

Život se na Zemi nachází na různých místech, a to i v extrémních podmínkách, kde bychom jej nečekali. Mohlo by to znamenat, že by i případný život mimo naši planetu mohl obývat na první pohled nehostinná prostředí. Podle nově publikované studie by tak mohly existovat živé organismy také na bludných planetách, tedy planetách, které neobíhají žádnou hvězdu a volně putují mezihvězdným prostorem.



Bludné planety

Sirotčí, nebo bludné planety (rogue planet, free floating planet, interstellar planet, orphan planet) neobíhají žádnou hvězdu, pohybují se galaxií samy. Mohly se zrodit v blízkosti nějaké hvězdy a později byly vlivem gravitace ostatních objektů vystřeleny do volného vesmíru, nebo se mohly zrodit samy mimo vliv jakékoliv hvězdy. Vědci předpokládají, že by kolem nich mohly obíhat měsíce, na kterých by mohly být podmínky vhodné pro život.

Život na bludných planetách

Nejpravděpodobnější místo pro výskyt života na bludné planetě bude nejspíš podpovrchový oceán. Na povrchu lze totiž předpokládat extrémně nízké teploty. V blízkosti jádra planety by však mohlo být dost energie a zároveň dostatečná ochrana před kosmickým zářením. Tedy za předpokladu, že si bludná planeta udrží roztavené jádro. Dřívější simulace ukázaly také na možnost existence života na měsících bludných planet. Tamní život by mohl využívat energii, která vzniká při gravitační interakci měsíce a planety, podobně jako je tomu u měsíců planet Jupiter a Saturn.

Množství bludných planet

Nový výzkum vedený Manasvem Lingamem předpokládá, že bludných planet je v mezihvězdném prostoru poměrně velké množství. To je v souladu s některými dalšími studiemi, podle kterých by klidně i polovina materiálu z okolí hvězd mohla skončit mimo jejich gravitační vliv.

Vesmírná mise

V další studii navrhuje Andreas Hein se svým týmem vesmírnou misi k mezihvězdnému objektu. V tomto případě by se zřejmě nejednalo o bludnou planetu, ale o menší mezihvězdnou planetku nebo kometu. Ty dokonce navštěvují sluneční soustavu a není tedy třeba cestovat příliš daleko. V roce 2015 astronomové detekovali mezihvězdnou planetku Oumuamua a v roce 2019 kometu Borisov. Předpokládá se, že podobných objektů navštíví sluneční soustavy desítky ročně, možná i více.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bludné planety

tag icon
Další články z kategorie
Bludné planety
Načítám stránku...
x zrušit