do not follow here
Bludné planety < LIVING fUTURE

V datech z teleskopu Kepler byly objeveny 4 nové bludné planety

Ve studii vedené Ianem McDonaldem vědci použili data získaná v roce 2016 vesmírným teleskopem Kepler při jeho misi K2. V tomto období pozoroval teleskop hvězdy v blízkosti středu naší galaxie a hledal tzv. gravitační mikročočky. Právě ty totiž odhalí deformaci světla těchto hvězd způsobenou objekty v popředí. Z 27 detekovaných deformací jsou 4 nově objevené a odpovídají volně se pohybujícím planetám o hmotnosti Země.

MiseStartStatus
missions icon Kepler 7. 3. 2009 - 15. 11. 2018 Ukončená: Úspěch


Bludné planety

Sirotčí, nebo bludné planety (rogue planet, free floating planet, interstellar planet, orphan planet) neobíhají žádnou hvězdu, pohybují se galaxií samy. Mohly se zrodit v blízkosti nějaké hvězdy a později byly vlivem gravitace ostatních objektů vystřeleny do volného vesmíru, nebo se mohly zrodit samy mimo vliv jakékoliv hvězdy. Vědci předpokládají, že by kolem nich mohly obíhat měsíce, na kterých by mohly být podmínky vhodné pro život.

Při gravitační mikročočce způsobí objekt v popředí svou gravitací deformaci světla, které přichází od objektu v pozadí. Nelze však pozorovat přímo objekt v popředí, pouze jeho gravitační vliv. Astronomové tedy o nově objevených planetách neví nic víc, než odhad jejich hmotnosti. A nově objevené objekty by mohly mít hmotnost podobnou naší planetě.

Další charakteristika těchto planet už zřejmě nebude možná. Gravitační mikročočka totiž nabídla jednorázovou možnost nahlédnout do prostoru mezi Zemí a středem galaxie. Přesné určení vzdálenosti těchto objektů není možné a jejich opětovná detekce je velmi nepravděpodobná. Vědci však dál hledají bludné planety, je totiž možné, že se jich v galaxii nacházejí biliony. Protože však nesvítí, jejich přímé pozorování je téměř nemožné. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bludné planety

tag icon
Další články z kategorie
Bludné planety
Načítám stránku...
x zrušit