Vědcům z University of Cambridge se podařilo předpovědět nové skupenství vody. Využili k tomu sofistikovaných počítačových simulací. Zjistili, že vrstva vody tlustá pouhou jednu molekulu se stává vysoce vodivou při aplikaci vysokého tlaku.
Nová analýza ukazuje, že se u hvězdy Kepler 138 nachází dvě exoplanety, které by mohly být z velké části tvořené vodou. Vyplývá to z porovnání jejich naměřených hmotností a velikostí. Podle závěrů vědců vedených Caroline Piauletovou by měl až polovinu těchto planet tvořit materiál lehčí než kamení a těžší než vodík nebo helium. Kromě toho u hvězdy objevili také čtvrtou exoplanetu.
Hlavním úkolem vesmírné sondy Juno je průzkum atmosféry planety Jupiter. V říjnu se nicméně dostala do těsné blízkosti měsíce Europa, pod jehož povrchem se ukrývá globální oceán. A unikátní přístroje sondy přinesly zcela nové informace o struktuře a procesech, které na Europě probíhají. NASA den po průletu zveřejnila fotografie z průletu.
Vědci zkoumají planety obíhající kolem červených trpaslíků, protože jsou skvělými cíli pro výzkum atmosfér. S použitím dalekohledu Jamese Webba se nyní zaměřili na blízkou super-Zemi GJ 486 b. Výsledky ukazují vysoký podíl vody (víc než 10 %) v její atmosféře, zachycený signál by nicméně mohl pocházet také od mateřské hvězdy.
Doposud vědci předpokládali, že voda pokrývala části povrchu planety Mars až do doby před 3 miliardami let. Analýza hornin v oblasti Utopia Planitia čínským roverem Zhurong ale nyní ukazuje, že voda hrála důležitou roli při jejich formaci, a to zřejmě v době mnohem mladší než 3 miliardy let.