Ve vzdálenosti 370 světelných let se nachází mladá hvězda, kolem které astronomové pozorují vznik nových exoplanet. Ty pomalu vznikají z disku materiálu, který kolem hvězdy rotuje. Nová měření observatoří ALMA ukazují, že se v tomto disku nachází oxid uhelnatý, formaldehyd, jednoduché uhlovodíky a kyanovodík. Všechny detekce ukazují na zřetelnou mezeru v disku vytvořenou nově vzniklou exoplanetou.
21. 5. 2020 Mladá hvězda PDS 70 je obklopena protoplanetárním diskem, ve kterém astronomové pozorují jak se rodí nové planety. Už v roce 2018 se s pomocí teleskopu VLT podařilo zachytit objekty v disku, které připomínají rodící se exoplanety. Jejich existenci se nyní podařilo potvrdit pomocí teleskopu W. M. Keck.
V roce 2018 byla poprvé přímo vyfocena planeta PDS 70b a v roce 2019 v jiné vlnové délce PDS 70c. Obě dvě jsou masivní a stále ve stádiu formování.
Právě to byl ale problém při snaze o potvrzení jejich existence jiným instrumentem. Planety se totiž formují z disku plynů a prachu, který rotuje kolem hvězdy a který je nadále obklopuje. Vědci tedy museli přijít s novou metodou, která jim pomohla v disku kolem hvězdy planety detekovat.
Nakonec přišli s postupem, který jim pomohl planety v disku detekovat. Využili k tomu metodu adaptivní optiky v kombinaci s novou blízko-infračervenou kamerou (NIRC2). Stejný postup by měl posloužit i při studiu dalších formujících se exoplanet u mladých hvězd.
Více informací