do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

V novách vzniká méně lithia, než se doposud uvažovalo

Nová analýza několika explozí nov ukázala, že v nich vzniká výrazně rozdílné množství lithia. Vědci doposud předpokládali, že v novách vznikla podstatná část dnešního lithia ve vesmíru. Podle nových měření však tento podíl bude zřejmě menší. Zbytek lithia tak nejspíš vznikl v supernovách nebo jiných energetických událostech.



Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Lithium lze jedním z prvků, které vznikly v počátcích vesmíru. Společně s vodíkem a héliem bylo lithium přítomno ještě před vznikem prvních hvězd. Šlo však o stopové množství, které zdaleka neodpovídá tílku, kolik lithiaje ve vesmíru dnes. Vědci předpokládali, že většina tohoto rozdílu lze připsat novám, vycházeli přitom z reálných pozorování několika nov.

Nová data pocházejí z analýzy V5669 Sgr, klasické novy, která se v roce 2015 objevila v souhvězdí Střelce. Odhadovaná produkce lithia v této explozi nicméně dosáhla pouhých několika procent ve srovnání s ostatními podobnými explozemi. To ukazuje, že produkce tohoto prvku může být v různých hvězdách rozdílná. Podle upravených odhadů tak musí podstatná část lithia ve vesmíru pocházet z jiných zdrojů. Těmi budou zřejmě supernovy, ve kterých vznikají také těžší prvky.

Jaký je rozdíl mezi novou a supernovou?

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit