do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Při misi Dragonfly by k Titanu mohla letět také sonda, která si na měsíci Saturnu sama vyrobí palivo pro cestu zpět

Detailní průzkum největšího měsíce planety Saturn Titanu je v hledáčku vědců už dlouho. Je to dáno jeho unikátností ve sluneční soustavě, měsíc má totiž hustou atmosféru a jezera na povrchu tvořená metanem a dalšími sloučeninami. Nejvíce informací o Titanu máme z mise Cassini, která jej zkoumala z oběžné dráhy, a malého modulu Huygens, který přistál na jeho povrchu. NASA nyní plánuje novou misi Dragonfly, která na Titan vyšle létající sondu. Nově se také uvažuje o tom, že by součástí této mise byla i sonda návratová, která by si na Titanu sama vyrobila palivo potřebné pro cestu zpět k Zemi.



Titan

Titan je největší měsíc planety Saturn a druhý největší měsíc ve sluneční soustavě. Je charakteristický svojí hustou atmosférou, kterou tvoří hlavně dusík (97 %) a metan (2,7 %). Titan je zároveň jediné těleso kromě Země, kde lze na povrchu nalézt jezera a řeky. V roce 2004 na Titanu přistála evropská sonda Huygens, která k Saturnu přiletěla s orbitální sondou Cassini.

Mise Dragonfly by měla podle aktuálních plánů odstartovat ze Země v roce 2027. Sonda k Titanu přiletí v roce 2036 a měla by vypustit robota vybaveného čtyřmi vrtulemi, který se bude poletováním po měsíci pohybovat a zkoumat různá místa.

V rámci programu NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts) byla nově prezentována možnost vyslat na Titan s misí Dragonfly také návratové zařízení. Tato část mise je zatím označována jako Titan Sample Return Using In-Situ Propellants a kromě sběru vzorků k analýze na Zemi obsahuje ještě jeden velmi zajímavý prvek - výrobu paliva přímo na místě.

K misi by v tomto případě přibyl přistávací modul, který by na povrch dopravil také malou raketu a sondu. Robot Dragonfly by sbíral vzorky a dodával je k této stanici, která by mezitím vyráběla tekutý metan a kyslík z místního ledu. Po naplnění palivem, vzorky hornin a možná i atmosféry by raketa dopravila malou sondu zpět na oběžnou dráhu a poslala by ji k Zemi.

Rozšíření mise Dragonfly o sběr a dopravu vzorků z Titanu by exponenciálně zvýšila vědecký přínos už tak ambiciózní mise. Doposud vědci měli možnost prozkoumat vzorky Měsíce a malých planetek z okolí Země. V plánu je do konce 20. let získat také horniny z Marsu, s jejichž sběrem má začít už rover Perseverance. Materiál z Titanu by však byl zdaleka nejexotičtější z nich a mohl by vědcům otevřít bránu do průzkumu vzdálených končin sluneční soustavy. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit