do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Dalekohled Jamese Webba nahlédl pod hustou atmosféru Titanu

Dalekohled Jamese Webba se opět zaměřil na objekt ve sluneční soustavě - tentokrát to byl největší měsíc planety Saturn, Titan. Infračervený přístroj NIRCam astronomům umožnil prohlédnout hustou atmosférou měsíce a odhalil struktury na jeho povrchu i oblaka v nižších vrstvách atmosféry. Vědci následně využili dalšího infračerveného přístroje, tentokrát na teleskopu Keck na Havaji, aby získaná data potvrdili.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Titan

Titan je největší měsíc planety Saturn a druhý největší měsíc ve sluneční soustavě. Je charakteristický svojí hustou atmosférou, kterou tvoří hlavně dusík (97 %) a metan (2,7 %). Titan je zároveň jediné těleso kromě Země, kde lze na povrchu nalézt jezera a řeky. V roce 2004 na Titanu přistála evropská sonda Huygens, která k Saturnu přiletěla s orbitální sondou Cassini.

Na snímcích jsou vidět některé výrazné oblasti na povrchu Titanu. Zejména rovníkovou oblast Belet, tvořenou tmavými dunami. Na severní polokouli je to potom jezero / moře Kraken Mare poblíž severního pólu, které je pravděpodobně tvořeno extrémně chladným tekutým metanem.

Co však vědce zaujalo zřejmě nejvíc, jsou mraky v blízkosti severního pólu (na snímku jsou označeny jako Cloud A a Cloud B). Právě k jejich studiu vědci o dva dny později využili ještě pozemní observatoře Keck. I na těchto snímcích bylaa nad severní polokoulí zřetelná oblak, není však zřejmé, zda se jedná o stejné mraky, jako na přechozích snímcích.

Podstatné nicméně je, že pozorujeme aktivitu v atmosféře. Ta se chová v souladu s počítačovými simulacemi, které předpověděly tvorbu mraků na severní polokouli v době pozdního léta.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit