Vědcům se pomocí teleskopů Subaru a Keck na Havaji a vesmírného teleskopu Gaia podařilo přímo vyfotit hnědého trpaslíka, který obíhá hvězdu HD 33632 Aa. Nová data pomohou vědcům lépe zkoumat a charakterizovat exoplanety i další hnědé trpaslíky. Vědecká studie vyšla 30. listopadu v magazínu Astrophysical Journal Letters.
Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.
Objekt s označením HD 33632 Ab obíhá hvězdu HD 33632 Aa, která se nachází ve vzdálenosti 86 světelných let. Tento hnědý trpaslík má hmotnost 46 Jupiterů od hvězdy obíhá ve vzdálenosti asi 20 AU. Spektrální analýza dále ukázala, že v jeho atmosféře se zřejmě nachází molekuly vody a oxidu uhelnatého. Nové informace vědcům pomohou lépe pochopit snímky vzdálených exoplanet. Analýza světla odráženého od těchto planet může vědcům pomoci zjistit složení jejich atmosfér.