do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Na fotografiích z dalekohledu JWST se ukrývalo 21 doposud neznámých hnědých trpaslíků

Astronomové používají dalekohled Jamese Webba mimo jiné ke zkoumání vzdálených galaxií. Existují k tomu dva vědecké programy JADES a CEERS, které na snímcích z teleskopu zkoumají objekty daleko za hranicemi Mléčné dráhy. Na těchto snímcích se však objevují i objekty z naší galaxie - a mezi nimi nyní vědci identifikovali 21 doposud neznámých hnědých trpaslíků.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Vzhledem k tomu, že hnědí trpaslíci jsou oproti hvězdám poměrně chladní, vyzařují elektromagnetickou radiaci hlavně v infračerveném spektru. A proto je dalekohled JWST perfektním nástrojem pro jejich objevování a studium.

Nově identifikované objekty se nachází ve vzdálenosti mezi 360 až 13 700 světelnými roky, což dává vědcům možnost porovnat jejich charakteristiky s hnědými trpaslíky v okolí sluneční soustavy.

Detekce těchto hnědých trpaslíků je pro vědce překvapením, protože to nebylo součástí mise JWST. Zařízení ale pracuje nad očekávání a umožňuje zkoumat vesmír ještě lépe, než od něj bylo požadováno.
Hnědí trpaslíci
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit