do not follow here
Magnetary < LIVING fUTURE

Teleskopy na oběžné dráze odhalily existenci nejmladší známé neutronové hvězdy

Pozorování vesmírným rentgenovým teleskopem XMM-Newton odhalila zatím nejmladší známý magnetar. Tuto neutronovou hvězdu s velmi silným magnetickým polem astronomové pozorují pouhých 240 let po jejím vzniku. To je nejmladší pozorovaná neutronová hvězda ze zhruba 3 tisícovek doposud identifikovaných v Mléčné dráze. Identifikace takto mladých objektů v hlubokém vesmíru je pro vědce unikátní příležitostí poznat procesy, které k jejich vzniku vedou.



Kategorie neutronových hvězd

Pulzar
Rotující neutronové hvězdy, které naším směrem vysílají proudy radiace vycházející z jejich pólů, se jeví jako pulzující hvězdy. Pulzary mají pravidelnou a specifickou periodu rotace a mohou být využívány k orientaci sond ve vesmíru. 

Rentgenový pulzar
Některé neutronové hvězdy vydávají rentgenové záření. Jedná se zpravidla o binární systémy, kde neutronová svou gravitací vysává materiál ze svého souseda. Tento materiál vytváří akreční disk kolem neutronové hvězdy. Čím blíž, tím rychleji rotuje a více se zahřívá, a to až do extrémních teplot, kdy dochází k emisi rentgenového záření.

Milisekundový pulzar
Neutronové hvězdy, které se kolem svojí osy otočí za kratší dobu, než je 10 milisekund jsou označovány jako milisekundové. Vědci předpokládají, že se jedná o hodně staré neutronové hvězdy, které v průběhu svojí existence zrychlily svou rotaci. Pravděpodobnou příčinou zrychlení je pohlcování rychle rotujícího materiálu z disku kolem hvězdy.

Pavoučí pulzary
Binární systémy, kde je sekundární hvězda částečně degenerovaná, jsou označovány jako pavoučí (spider pulsars). Pokud je sekundární hvězda menší než 0,1 slunečních hmotností, je primární neutronová hvězda označena jako černá vdova.

Magnetar
Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, které dosahuje až k 1011 tesla. I tyto hvězdy rotují vysokou rychlostí.
Magnetar s označením Swift J1818.0−1607 se nachází v Mléčné dráze 15 000 světelných let daleko. Byl objeven teprve letos v březnu vesmírnou observatoří Swift. Pozorování teleskopu XMM-Newton jej odhalila při jedné z energetických erupcí, které život neutronových hvězd provází.

Magnetar Swift J1818.0−1607 rotuje nezvykle rychle - otočí se kolem svojí osy jednou za 1,36 sekundy. Podle vědců má hmotnost až dvou sluncí a v průměru dosahuje zhruba 25 kilometrů. Na rozdíl od ostatních magnetarů je Swift J1818.0−1607 pozorovatelný nejen v rentgenovém spektru, ale také v rádiovém.

Vznik magnetarů i dalších druhů neutronových hvězd provází exploze supernovy. Je možné, že supernova, ve které vznikl magnetar Swift J1818.0−1607 byla před 240 lety pozorovatelná i ze Země. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Magnetary

tag icon
Další články z kategorie
Magnetary
Načítám stránku...
x zrušit