Družice Swift zachytila v září z oběžné dráhy Země náhlý silný záblesk rentgenové radiace, dokonce hned tři za sebou, přicházející se souhvězdí střelce. Astronomové tento jev připisují nově, která představuje záblesk způsobený množstvím hmoty dopadajícími na bílého trpaslíka, neutronovou hvězdu, nebo černou díru. Podle vědců NASA by mohlo jít o novou černou díru hvězdné velikosti, která se nachází asi 20 tisíc světelných let od jádra naší galaxie.
Observatoře po celém světě zaznamenaly v říjnu 2022 extrémně energetický záblesk přicházející z hlubokého vesmíru. Konkrétně šlo o záblesk gama záření s energií až 18 TeV (teraelektronvoltů), který dostal označení GRB221009A. Vědci předpokládají, že byl způsobený kolapsem masivní hvězdy, při kterém vznikla černá díra. Nová analýza nyní ukazuje, že se jednalo u událost, která nastává jednou za 10 tisíc let.
Galaxie Markarian 739 (NGC 3758) leží asi 425 milionů světelných let od Země směrem k souhvězdí lva. Většina velkých galaxií, včetně Mléčné dráhy, má ve svém centru masivní černou díru, kolem které zbytek hmoty v galaxii rotuje podobně jako planety kolem hvězdy. S pomocí vesmírných observatoří Swift a Chandra teď astronomové objevili druhou masivní černou díru ve středu galaxie Markarian 739.
Astronomové detekovali rádiové záblesky vycházející z neutronové hvězdy se silným magnetickým polem. To je chování, které neodpovídá aktuálním teoriím popisujícím neutronové hvězdy. Proudy radiace totiž vznikají v situaci, kdy hvězda konzumuje materiál ze svého okolí, a tomu by právě silné magnetické pole mělo zabránit. Výsledky výzkumu vedeného Jakobem van den Eijndenem z University of Amsterdam byly publikovány v magazínu Nature.
Astronomům se s pomocí celého zástupu vesmírných i pozemních teleskopů loni podařilo objevit nový magnetar Swift J1822.3-1606. Doposud je známých pouze 23 exemplářů toho magnetického monstra, které vzniká při zániku extrémně masivní hvězdy. Swift J1822.3-1606 je však ještě výjimečnější, je totiž jedním z dvojice známých magnetarů s nízkým vnějším magnetickým polem.