do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Interakce s dusíkem v atmosféře Titanu by mohla v jeho jezerech vytvářet vrstvy s různou hustotou

Na povrchu Titanu, největšího měsíce planety Saturn, se nachází jezera, která jsou složena z metanu, etanu a dusíku. Vědci nyní zjistili, že by v těchto jezerech mohly vznikat vrstvy různě hustých tekutin nad sebou. Na rozdíl od Země, kde se voda vrství podle teploty, však tento proces na Titanu vyvolávají chemické reakce s hustou atmosférou.



Stratifikace u vodních těles na Zemi probíhá v důsledku rozdílných hustot studené a teplé vody. Teplá voda ohřívaná sluncem se drží blíže povrchu a pod ní se nachází vrstva hustější, studenější vody.

Voda na vzdáleném Titanu je zmrzlá na kost a jezera jsou plněna látkami, které se na Zemi vyskytují jako plyny: metan, etan a také dusík, který tvoří přes 90 % husté atmosféry Titanu. Tekutý metan má menší hustotu než etan, vědci tedy očekávají, že metanová vrstva bude blíže hladině. Nicméně metan dokáže absorbovat dusík z atmosféry, čímž se stává hustější než etan a za určitých podmínek se dostává blíže ke dnu.

Toto dynamické prostředí s deštěm, řekami a jezery zdánlivě připomíná Zemi. Je však třeba si uvědomit, že na Titanu, který je od Slunce 10x dál než Země, panují teploty kolem -180 °C.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit