do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Minerály v měsíčních horninách ukazují na dopady meteoritů při formování Měsíce

Nový výzkum odhaluje, že dopady velkých těles na povrch Měsíce zřejmě hrály podstatnou roli při jeho formování. Skupina vědců vedená L. F. Whitem zkoumala horniny dovezené na Zemi při misi Apollo 17 a zjistila, že obsahovaly minerál, který vzniká za vysokých teplot. Takto vysokých teplot lze dosáhnout pouze při impaktu velkého tělesa.



Vědci našli v měsíčních horninách známky dřívější existence kubické zirkonie, která vzniká při teplotách nad 2 300 °C. Tento materiál se postupem času přeměňuje ve stabilnější materiál, nicméně zachovává po sobě dost informací pro vědce. Podle studie vznikla původní zirkonie před zhruba 4,3 miliardami let, tedy v době formování Měsíce, a to za velmi vysokých teplot.

Podle vědců tedy hrály impakty těles kritickou roli při formování měsíční a tedy i zemské kůry. Na rozdíl od Měsíce je však materiál na Zemi neustále recyklován díky sopečné činnosti a litosférickým deskám, známky o takto dávné činnosti jsou tedy na naší planetě nenávratně zničeny. Měsíc tak představuje unikátní místo, které zakonzervovalo procesy probíhající při vzniku naší planety i celé sluneční soustavy.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit