Sonda Dawn u Ceres mění svou oběžnou dráhu, bude obíhat jen 50 km nad povrchem
04. 06. 2018
Vesmírná sonda Dawn upravuje svou oběžnou dráhu kolem trpasličí planety Ceres, aby se zatím nejvíc přiblížila jejímu povrchu. Od začátku června bude Dawn obíhat jen asi 50 kilometrů nad povrchem Ceres, což je asi 10x blíže než doposud. Jde o poslední fázi mise NASA do pásu asteroidů trvající od roku 2007, která nejprve sondu v roce 2011 zavedla k planetce Vesta a potom k trpasličí planetě Ceres, kterou obíhá od roku 2015.
Během snížené oběžné dráhy bude Dawn sbírat odrážené gama záření a neutronové spektrum, což by mělo vědcům dát více informací o složení horní vrstvy povrchu Ceres. Kromě toho bude sonda také snímat povrch ve větším detailu než doposud, a to by zase mohlo pomoci odhalit tajemství různých geologických útvarů objevených už dříve z větší výšky. Vědci se na nových snímcích budou jistě soustředit i na zářivě bílé útvary, které vypadají jako odkrytá ložiska soli a kterých je po povrchu rozeseto několik stovek.
Výsledná nízká oběžná dráha je výsledkem několikaměsíčního počítání a hledání té nejvýhodnější trajektorie, na snímku je to ta vnitřní. Operátoři mise nakonec vybírali ze 45 tisíc možných oběžných drah.
Po skončení této fáze mise by měla sonda Dawn zamířit na permanentní oběžnou dráhu kolem Ceres, na které by měla zůstat i bez paliva. Neohrozí tak kontaminací povrch trpasličí planetkyb ani nebude překážet jak vesmírný odpad jinde ve sluneční soustavě.
Ceres je zdaleka největší objekt v pásu asteroidů a Zemi nejbližší trpasličí planeta sluneční soustavy (všechny ostatní se nacházejí za oběžnou drahou planety Neptun).
Mise Dawn u trpasličí planety Ceres byla podruhé prodloužena
28. 10. 2017 NASA autorizovala už druhé prodloužení mise Dawn u největšího objektu pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. U Ceres už družice krouží od roku 2015, kdy přiletěla od jiného velkého objektu v pásu asteroidů - planetky Vesta. Ceres je nicméně poslední zastávkou sondy, po vyčerpání paliva pro své trysky zůstane navždy na oběžné dráze této nám nejbližší trpasličí planety. Během nadcházející prodloužené mise se družice posune na doposud nejnižší oběžnou dráhu kolem Ceres.
Prioritou pro prodlouženou misi bude sbírání dat prostřednictvím spektrometru pro gama záření a neutrony. Touto metodou chtějí vědci prozkoumat nejsvrchnější vrstvu této trpasličí planety a zjistit tak její složení, zejména kolik obsahuje ledu. Dále bude sonda Dawn pořizovat nové snímky povrchu a zkoumat geologii a mineralogii.
Prodloužená mise také umožní zůstat v kontaktu s Ceres v době perihelia - největšího přiblížení ke Slunci na oběžné dráze, které nastane v dubnu 2018 (rok trvá na Ceres asi 4,6 roku). Právě v tomto období vědci očekávají sublimaci vodního ledu do atmosféry a její zhoustnutí. Náznaky hustější atmosféry u Ceres byly detekovány vesmírným teleskopem Herschel před příletem sondy.
V druhé polovině roku 2018 už operátoři sondy očekávají její dosloužení. Na rozdíl od jiných misí Dawn nepřistane ani nenarazí do Ceres, ale zůstane navždy na bezpečné oběžné dráze, kde nemůže dojít ke kontaminaci přírodního prostředí na povrchu.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích