do not follow here
Dawn < LIVING fUTURE

Mise Dawn u trpasličí planety Ceres byla podruhé prodloužena

NASA autorizovala už druhé prodloužení mise Dawn u největšího objektu pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. U Ceres už družice krouží od roku 2015, kdy přiletěla od jiného velkého objektu v pásu asteroidů - planetky Vesta. Ceres je nicméně poslední zastávkou sondy, po vyčerpání paliva pro své trysky zůstane navždy na oběžné dráze této nám nejbližší trpasličí planety. Během nadcházející prodloužené mise se družice posune na doposud nejnižší oběžnou dráhu kolem Ceres.



Prioritou pro prodlouženou misi bude sbírání dat prostřednictvím spektrometru pro gama záření a neutrony. Touto metodou chtějí vědci prozkoumat nejsvrchnější vrstvu této trpasličí planety a zjistit tak její složení, zejména kolik obsahuje ledu. Dále bude sonda Dawn pořizovat nové snímky povrchu a zkoumat geologii a mineralogii.

Prodloužená mise také umožní zůstat v kontaktu s Ceres v době perihelia - největšího přiblížení ke Slunci na oběžné dráze, které nastane v dubnu 2018 (rok trvá na Ceres asi 4,6 roku). Právě v tomto období vědci očekávají sublimaci vodního ledu do atmosféry a její zhoustnutí. Náznaky hustější atmosféry u Ceres byly detekovány vesmírným teleskopem Herschel před příletem sondy.

V druhé polovině roku 2018 už operátoři sondy očekávají její dosloužení. Na rozdíl od jiných misí Dawn nepřistane ani nenarazí do Ceres, ale zůstane navždy na bezpečné oběžné dráze, kde nemůže dojít ke kontaminaci přírodního prostředí na povrchu. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dawn

tag icon
Další články z kategorie
Dawn
Načítám stránku...
x zrušit