V sobotu 5. května odpoledne vyslala NASA novou robotickou sondu k planetě Mars. Jde o malý nehybný přistávací modul InSight, který bude mít za úkol sbírat informace o nitru Marsu. Sondu vynesla raketa Atlas V z Kalifornie společně s dalšími dvěma souputníky: dvěma malými komunikačními družicemi MarCO. Jde o misi která má mnohá prvenství: první podpovrchový průzkum Marsu, první cubesaty u jiné planety a také první meziplanetární start z Kalifornie.
5. května:
- 14:25: poslední stupeň rakety zažehl své motory, aby vyslal sondu na meziplanetární cestu
- ve 13:05 našeho času odstartovala raketa Atlas V s vesmírnou sondou InSight do vesmíru
30. dubna: kontrola tepelného štítu
23. dubna: kapsle se sondou byla namontována na raketu Atlas V
16. dubna: sonda byla uložena do ochranné kapsle
Více o misi InSight
Parametry mise InSight
- váha při přistání: 358 kg
- rozměry: 6,1 × 2,0 × 1,4 m
- přistání na Marsu 26. listopadu 2018
- místo přistání: Elysium Planitia
InSight bude měřit seismickou aktivitu a teplotu Marsu pomocí malé podpovrchové sondy. Dále je vybaven meteorologickou stanicí na pozorování větru, robotickým ramenem a panoramatickými kamerami.
6. 3. 2018 Přistávací modul InSight dorazil v minulém týdnu do Kalifornie před svým startem do vesmíru 5. května tohoto roku. Odložená mise z roku 2016 má za cíl zkoumat nitro rudé planety, její počasí a také vyzkoušet několik nových technologií, včetně malých komunikačních satelitů MarCO, které budou misi doprovázet. Robotickou sondu nyní čekají ještě poslední testy a natankování palivem než bude nasazena na raketu Atlas V, která ji v květnu vynese do vesmíru.
Mise MarCO
Misi InSight budou doprovázet dva malé komunikační cubesaty MarCO (Mars Cube One), které budou mít za úkol přenášet signál ze sondy InSight při jejím přistání. NASA takto zkouší novou technologii, kterou zatím neměla žádná předchozí mise. Sondy, které doposud zamířily k povrchu Marsu, vždy přenášely svůj signál jedné z orbitálních družic, která jej následně přeposlala na Zemi. Orbitální sondy však nemohly přijímat a vysílat signál zároveň, docházelo tak ke zpoždění během kterého nikdo na Zemi netušil zda bylo přistání hladké nebo naopak katastrofické.
Stejně bude komunikovat i InSight, jako doplněk mise však NASA vyzkouší dva samostatné satelity, které budou přijímat a vysílat signál živě zpátky na Zemi. Signál nicméně stále poletí na Zemi několik minut pro velkou vzdálenost sousední planety, zas tak živý přenos to tedy nebude. Pokud se však vše podaří, NASA by mohla pro budoucí mise vysílat vlastní specializované komunikační družice.
MarCO jsou identické satelity o rozměrech 10x20x30 centimetrů, které se běžně používají na oběžné dráze Země (cubesats). Půjde však o první případ, využití těchto malých specializovaných satelitů u jiné planety. Satelity se oddělí od rakety Atlas V společně s hlavní sondou, která dopraví InSight na povrch Marsu, poletí však samostatně, dokonce budou mít vlastní korekce své trajektorie.
Na rozdíl od InSight však družice MarCO kolem Marsu pouze proletí a zamíří do pásu asteroidů. NASA s nimi po průletu kolem Marsu dál nijak nepočítá. Sondy ani nemají jiné přístroje než pohon a komunikační instrumenty.
Více informací