Společně s přistávacím modulem InSight letos poletí k Marsu dvě další družice
06. 03. 2018
Přistávací modul InSight dorazil v minulém týdnu do Kalifornie před svým startem do vesmíru 5. května tohoto roku. Odložená mise z roku 2016 má za cíl zkoumat nitro rudé planety, její počasí a také vyzkoušet několik nových technologií, včetně malých komunikačních satelitů MarCO, které budou misi doprovázet. Robotickou sondu nyní čekají ještě poslední testy a natankování palivem než bude nasazena na raketu Atlas V, která ji v květnu vynese do vesmíru.
Mise MarCO
Misi InSight budou doprovázet dva malé komunikační cubesaty MarCO (Mars Cube One), které budou mít za úkol přenášet signál ze sondy InSight při jejím přistání. NASA takto zkouší novou technologii, kterou zatím neměla žádná předchozí mise. Sondy, které doposud zamířily k povrchu Marsu, vždy přenášely svůj signál jedné z orbitálních družic, která jej následně přeposlala na Zemi. Orbitální sondy však nemohly přijímat a vysílat signál zároveň, docházelo tak ke zpoždění během kterého nikdo na Zemi netušil zda bylo přistání hladké nebo naopak katastrofické.
Stejně bude komunikovat i InSight, jako doplněk mise však NASA vyzkouší dva samostatné satelity, které budou přijímat a vysílat signál živě zpátky na Zemi. Signál nicméně stále poletí na Zemi několik minut pro velkou vzdálenost sousední planety, zas tak živý přenos to tedy nebude. Pokud se však vše podaří, NASA by mohla pro budoucí mise vysílat vlastní specializované komunikační družice.
MarCO jsou identické satelity o rozměrech 10x20x30 centimetrů, které se běžně používají na oběžné dráze Země (cubesats). Půjde však o první případ, využití těchto malých specializovaných satelitů u jiné planety. Satelity se oddělí od rakety Atlas V společně s hlavní sondou, která dopraví InSight na povrch Marsu, poletí však samostatně, dokonce budou mít vlastní korekce své trajektorie.
Na rozdíl od InSight však družice MarCO kolem Marsu pouze proletí a zamíří do pásu asteroidů. NASA s nimi po průletu kolem Marsu dál nijak nepočítá. Sondy ani nemají jiné přístroje než pohon a komunikační instrumenty.
Přistávací modul InSight bude od listopadu 2018 vrtat pod povrch Marsu
26. 8. 2012 NASA vybrala do svého programu relativně méně nákladných vesmírných misi InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) v roce 2012. Cílem mise bude zkoumání nitra a geologické aktivity na Marsu pomocí malé přistávací sondy. InSight bude měřit seizmickou aktivitu v nitru Marsu, kromě toho se také zaměří na jádro planety, jeho velikost, konzistenci a množství tepla, které vydává.
Samotná sonda bude zřejmě mnohým velmi povědomá, vychází totiž z designu sondy Phoenix, která na Marsu přistála v roce 2008 a hledala vodu v polární oblasti. Na rozdíl od Phoenixu je však očekávaná délka mise InSight výrazně delší, a to až jeden marťanský rok (dva roky na Zemi). Využití už vyzkoušených technologií umožnilo NASA udržet náklady na misi relativně nízko, na "pouhých" 425 milionů dolarů, podobně jako u mise Phoenix. Pro srovnání: mise Curiosity stála americké daňové poplatníky 2,5 miliardy dolarů.
Instrumenty přistávacího modulu
Kromě NASA se budou na misi podílet také další vesmírné agentury. Německá vesmírná agentura DLR dodá podpovrchovou minisondu Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která bude měřit teplo vycházející z nitra Marsu. Bude k tomu sloužit malá sonda, která se bude moci provrtat až pět metrů po povrch planety, kde bude sbírat informace o teplotě. Přes kabel obsahující další čidla každých 10 centimetrů bude komunikovat s přistávacím modulem, který bude signály předávat orbitální sondě MRO a ta posílat na Zemi.
Druhý instrument Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) dodá francouzská vesmírná agentura CNES, která přispěje sofistikovaným seismometrem, ten bude měřit potenciální otřesy nebo jiné projevy geologické aktivity na planetě. Kromě toho bude také měřit výraznější atmosférické jevy a gravitační vliv měsíců Phobos a Deimos.
Další vědecký instrument Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) tentokrát vyrobený v JPL bude měřit s vysokou přesností rotaci planety a tím zkoumat její nitro.
Instrument Temperature and Winds for InSight (TWINS) od španělského Centro de Astrobilogía budou měřit počasí na místě přistání. Bude zkoumat magnetické vlivy způsobené ionosférou Marsu, bude mít vlastní kamery a robotické rameno.
Parametry mise InSight
- Start: 5. května 2018
- Raketa: Atlas V
- Přistání: 26. listopadu 2018
- Přistávací místo: Elysium Planitia
- Operace na povrchu: 720 pozemských dní / 700 dní na Marsu
- Předpokládaná doba trvání mise: 2 roky
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích