NASA zveřejnila nové snímky trpasličí planety Pluto, ze vzdálenosti osmi milionů kilometrů
09. 07. 2015
Vesmírná sonda New Horizons je v dobrém stavu a na cestě k historickému průletu kolem Pluta příští úterý. Svůj cíl má ale v hledáčku kamer už teď a posílá na Zemi stále detailnější a víc a víc zajímavé fotky. Na těch posledních je Pluto ve vzdálenosti 8 milionů kilometrů a jsou ze 7. července. Už dnes se tak planetární geologové zamýšlejí nad tím, co vedlo k vytvoření tří barevně výrazně odlišných regionů na snímku vpravo? Oblast zobrazená na tomto snímku bude prozkoumána v největším detailu, právě nad totiž sonda New Horizons proletí za 5 dní.
Mezi dalšími snímky z Pluta je například mapa ukazující divoký region v oblasti rovníku. Tmavá oblast byla neformálně pojmenovaná "Velryba", vpravo od ní se pak nachází nejsvětlejší oblast na povrchu Pluta, která by mohla být tvořena čerstvými vrstvami ledu, který může být tvořen oxidem uhelnatým, metanem nebo dusíku.
Sonda New Horizons už je na dohled Plutu, kolem trpasličí planety proletí příští úterý
6. 7. 2015 Vesmírná sonda New Horizons se rychle přibližuje ke svému hlavnímu cíli, trpasličí planetě Pluto. Přístroje na palubě se zahřívají a testují, aby při průletu bylo vše jak má být a sonda zvládla posbírat cenná data, která bude po průletu postupně zasílat zpátky na Zemi. Nové snímky Pluta ukazují na rozmanitý a členitý terén a už dnes, z dálky více než 18 milionů kilometrů, je zřejmé, že Pluto nebude pouhým kusem skály ale komplexní těleso plné unikátních geologických útvarů.
Ze snímků už je například poznat červená až hnědá barva vzdálené trpasličí planety a sondě New Horizons se už podařilo potvrdit detekci metanu na Plutu z roku 1976. Na straně, která bude při nejbližším průletu kamerám sondy ukrytá, se objevují tmavé podlouhlé útvary v rovníkové oblasti s nápadnou pravidelnou strukturou.
Průlet kolem Pluta však nebude pouze o trpasličí planetě, nezapomínejme na měsíce, které kolem ní krouží, dnes víme o pěti. Přibližující se sonda už vidí také geologické útvary na největším měsíci Charon. Jedním z nich je například antipolární čepička. Na rozdíl od Země nebo Marsu to vypadá, že měsíc Pluta byl obdařen tmavou oblastí na jednom z jeho pólů.
Během víkendu si operátoři v JPL vyzkoušeli krizovou situaci, když se sonda nečekaně odmlčela. Došlo k přepnutí do bezpečnostního módu, po kterém se však podařilo všechny systému uvést zpět do provozu. Příčina přepnutí do krizového režimu zatím není známá, nicméně žádné závady na hardwaru ani softwaru zjištěny nebyly. Operace, při které k závadě došlo, by se už podle operátorů opakovat neměla a jsou si jisti, že dál už proběhne průlet bez větších problémů. Přejme jim štěstí.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích