Sonda New Horizons už je na dohled Plutu, kolem trpasličí planety proletí příští úterý
06. 07. 2015
Vesmírná sonda New Horizons se rychle přibližuje ke svému hlavnímu cíli, trpasličí planetě Pluto. Přístroje na palubě se zahřívají a testují, aby při průletu bylo vše jak má být a sonda zvládla posbírat cenná data, která bude po průletu postupně zasílat zpátky na Zemi. Nové snímky Pluta ukazují na rozmanitý a členitý terén a už dnes, z dálky více než 18 milionů kilometrů, je zřejmé, že Pluto nebude pouhým kusem skály ale komplexní těleso plné unikátních geologických útvarů.
Ze snímků už je například poznat červená až hnědá barva vzdálené trpasličí planety a sondě New Horizons se už podařilo potvrdit detekci metanu na Plutu z roku 1976. Na straně, která bude při nejbližším průletu kamerám sondy ukrytá, se objevují tmavé podlouhlé útvary v rovníkové oblasti s nápadnou pravidelnou strukturou.
Průlet kolem Pluta však nebude pouze o trpasličí planetě, nezapomínejme na měsíce, které kolem ní krouží, dnes víme o pěti. Přibližující se sonda už vidí také geologické útvary na největším měsíci Charon. Jedním z nich je například antipolární čepička. Na rozdíl od Země nebo Marsu to vypadá, že měsíc Pluta byl obdařen tmavou oblastí na jednom z jeho pólů.
Během víkendu si operátoři v JPL vyzkoušeli krizovou situaci, když se sonda nečekaně odmlčela. Došlo k přepnutí do bezpečnostního módu, po kterém se však podařilo všechny systému uvést zpět do provozu. Příčina přepnutí do krizového režimu zatím není známá, nicméně žádné závady na hardwaru ani softwaru zjištěny nebyly. Operace, při které k závadě došlo, by se už podle operátorů opakovat neměla a jsou si jisti, že dál už proběhne průlet bez větších problémů. Přejme jim štěstí.
K průletu kolem Pluta zbývá necelý měsíc, New Horizons už vidí detaily na povrchu
21. 6. 2015 14. června, měsíc před blížícím se historicky prvním průletem kolem Pluta, zažehla sonda New Horizons své trysky, aby mírně zkorigovala svou trajektorii. Ta ji 14. července zavede do blízkosti 12 tisíc kilometrů od povrchu Pluta, ze které sonda pořídí množství snímků a měření, která budou po průletu postupně zasílána na Zemi. Mezitím už vědci zkoumají první snímky trpasličí planety Pluto a systému jejích měsíců pořízené ze vzdálenosti přes 35 milionů kilometrů.
Korekce trajektorie byla podle Marka Holdridge z JPL nutná, bez ní by sonda minula svůj cíl na oběžné dráze Pluta o 755 kilometrů a přiletěla by o 84 sekund dříve, než je plánováno. Dnes se sonda nachází asi 35 milionů kilometrů od Pluta, to je asi stonásobek vzdálenosti Země - Měsíc. New Horizons při přibližování k Plutu postupně zapíná všechna svá zařízení a testuje jejich funkčnost. Zároveň zkoumá meziplanetární prostředí a měří solární větry a vysokoenergetické kosmické záření.
V posledních měsících už dorazily první snímky Pluta a jeho měsíců. Trpasličí planeta na těchto snímcích zabírá sotva pár pixelů, přesto jde o zatím nejdetailnější pozorování vzdáleného Pluta. Poskládané za sebou, snímky ukazují jak Pluto a Charon rotují kolem společného barycentra.
Další snímky už také zachycují první detaily povrchu Pluta. Opět jde o pouhé pixely, které budou během měsíce nahrazeny fotografiemi ve vysokém rozlišení, už dnes lze ale pozorovat odlišné barvy různých regionů povrchu této trpasličí planety. To napovídá komplexní geologické struktuře tohoto vzdáleného zmrzlého objektu.
Astronomové dál zkoumají Pluto a jeho měsíce také vesmírným teleskopem Hubble z oběžné dráhy Země. Podle studie publikované v časopise Nature mají díky gravitačním vlivům Pluta a Charonu nejméně dva měsíce, Nix a Hydra, velmi chaotickou rotaci kolem své osy. Pro pozorovatele, který by stál na povrchu jednoho z těchto měsíců, by tak Pluto vycházelo a zapadlo pokaždé na jiném místě oblohy.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích