do not follow here
Rosetta < LIVING fUTURE

Philae kontaktoval Rosettu a je v pořádku, připravuje se na obnovení vědeckých operací

V noci ze soboty na neděli dostali operátoři v řídícím středisku mise Rosetta v německém Darmstadtu signál pocházející z povrchu komety. Nebyl to nikdo jiný než Philae, přistávací modul, který se v listopadu odmlčel, když mu došla energie. Mezitím se ale kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko přiblížila Slunci a podle všeho teď dopadají paprsky na solární panely přistávacího modulu, který podle operátorů ESA přistál na příliš stinném místě na to, aby mohl pracovat. Teď je ale všechno jinak a očekává se další kontakt a možnost zkoumat kometu přímo z jejího povrchu.



Přistání Philae proběhlo 12. listopadu, modul měl tehdy plně nabitou baterii, která mu umožňovala provést většinu primárních měření do jejího vybití. Solární panely měly poskytnout dodatečnou energii pro další operace, nedostatek slunečního světla ale nakonec zapříčinil upadnutí přistávacího modulu do hibernace. Navíc nikdo nevěděl, kde přesně Philae přistál, modul dopadl do temné pukliny a na snímcích z Rosetty modul vidět nebyl.

Vědci v uplynulých měsících živili naději, že jak se kometa přibližuje Slunci, může dojít ke změně rotace komety vlivem sílících gejzírů vodních molekul a prachu. Už samotné přiblížení ke Slunci mělo představovat možnost změny úhlu dopadu slunečních paprsků a tedy i příležitost pro ztracenou sondu. To se zřejmě nakonec stalo a baterie Philae byla alespoň z části nabita a umožnila obnovení provozu přístrojů na palubě. Philae tedy mohl kontaktovat svou mateřskou sondu na oběžné dráze komety, která signál přeposlala na Zemi.

Philae v sobotu prakticky pouze pozdravil operační středisko a oznámil, že je opět aktivní. Spolu s OK signálem připojil také další data o svém stavu. Víme tedy, že má operační teplotu -35 °C a 24 wattů energie. 

Operátoři ESA teď očekávají další kontakt a více informací o aktuálním stavu a poloze Philae. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Výsledky listopadových měření Philae

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rosetta

tag icon
Další články z kategorie
Rosetta
Načítám stránku...
x zrušit