Chcete být u toho až přistane Philae na kometě 67P/C-G? Vymyslete jméno pro místo přistání
18. 10. 2014
Evropská vesmírná agentura vyhlásila celoevropskou soutěž pro veřejnost. Jejím prostřednictvím chce vybrat jméno pro místo historického přistání modulu Philae, který ke kometě 67P/Churyumov–Gerasimenko přivezla v srpnu sonda Rosetta. Soutěže se mohou zúčastnit obyvatelé členských států ESA, kam od roku 2008 patří i Česká republika. Výherce bude moci sledovat přistání modulu přímo v řídícím centru mise v německém Darmstadtu. Blíž do vesmíru to na dlouhou mít nebudete.
Místo přistání dnes nese označení site J, jde ale o historickou událost - první měkké přistání na kometě, a to si zaslouží honosnější jméno. Pravidla soutěže umožňují veřejnosti zúčastnit se s libovolným pojmenováním, jen nesmí jít o jméno osoby. Součástí přihlášky by měl být i krátký popis o maximálně dvou stech slovech popisující proč právě vybrané jméno. Zúčastnit se můžete i pokud neumíte cizí jazyk, přihlášky lze totiž podávat ve všech jazycích členských států ESA, tedy i v češtině. Přihlášky lze posílat do 23. října 1:00 (půlnoc GMT).
Neváhejte tedy a zkuste přijít s originálním názvem: přihláška do soutěže.
Hledání místa přistání pro Philae, ESA má vybráno pět kandidátů pro průzkum přímo na kometě
2. 9. 2014 Jako Alenky v říši divů si teď jistě přijdou vědci, kteří se podílejí na misi Rosetta. Stojí před nimi těžký úkol - vybrat na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko místo, kam pošlou přistávací modul Philae, který s sebou přivezla družice Rosetta. Před příletem sondy 6. srpna kometu v detailu nikdo neviděl, místo pro přistání je tedy nutné vybrat až teď. Rosetta teď krouží ve vzdálenosti asi 100 kilometrů a zkoumá povrch komety, z detailních snímků pak vědci vyberou místo pro listopadové přistání Philae, dnes mají zatím pětici kandidátů.
Vybrat místo pro přistání na kometě není jen tak. Vědci musí vybrat místo, kde bude jednoduché přistát, Rosetta je totiž daleko za oběžnou drahou Marsu, kam trvá cesta signálu desítky minut, přistání tak musí proběhnout zcela autonomně. Kromě toho musí být umožněn kontakt Rosetty s Philae, vhodné osvícení Sluncem, aby mohly být dobíjeny baterie přistávacího modulu a zároveň nedocházelo k jeho přehřívání.
Philae bude na povrchu komety zkoumat složení komety. Kromě toho vědci plánují prozkoumat pomocí zvukových signálů jádro komety. Společně s Rosettou bude Philae pozorovat chování komety po dobu přiblížení ke Slunci. Přistání Philae je plánováno na listopad tohoto roku.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích