ESA rozhodla, že Philae přistane na kometě 67P/C-G v polovině listopadu
28. 09. 2014
ESA oznámila termín, kdy plánuje přistát na kometě 67P/Churyumov–Gerasimenko prostřednictvím modulu Philae, který s sebou ke kometě přivezla sonda Rosetta. 12. listopadu v 9:35 (SEČ) se přistávací modul odpoutá od své mateřské sondy a po sedmihodinové cestě dosedne na povrchu, kde se připoutá nejprve pomocí dvou harpun a poté ještě s pomocí vrtáků, které jej definitivně připevní ke kometě, kde zůstane po zbytek svojí mise. Ta by měla trvat nejméně jeden týden, ale vědci doufají, že modul vydrží mnohem déle, až několik měsíců.
Stokilogramový modul bude se Zemí komunikovat prostřednictvím Rosetty na oběžné dráze komety.
Přístroje na palubě Philae
- APXS (Alpha Proton X-ray Spectrometer): bude zkoumat složení povrchu komety prostřednictvím rentgenu a datekce alfa záření.
- COSAC (COmetary SAmpling and Composition): tento plynný chromatograf bude zkoumat vzorky hornin z povrchu a jejich volatilní složky.
- Ptolemy: bude měřit podíly izotopů vybraných prvků.
- ÇIVA (Comet Nucleus Infrared and Visible Analyzer): skupina šesti mikro kamer, které budou sledovat povrch komety a podle odraženého světla pomocí spektrografu zkoumat jeho složení.
- ROLIS (Rosetta Lander Imaging System): CCD kamera s vysokým rozlišením, která bude pořizovat snímky povrchu při přistání a následně po přistání
- CONSERT (COmet Nucleus Sounding Experiment by Radiowave Transmission): radar, který bude zkoumat složení nitra komety prostřednictvím analýzy propagace elektromagnetických vln uvnitř komety. Vlny bude vysílat Rosetta, skrz kometu, k Philae.
- MUPUS (MUlti-PUrpose Sensors for Surface and Sub-Surface Science): bude s pomocí senzorů měřit hustotu, tepelné a mechanické vlastnosti povrchu
- ROMAP (Rosetta Lander Magnetometer and Plasma Monitor): magnetometr, který bude zkoumat magnetické pole jádra komety a jeho interakci se slunečními větry.
- SESAME (Surface Electric Sounding and Acoustic Monitoring Experiments): s pomocí zvukových vln bude zkoumat slupky kolem samotného jádra komety. Skládá se ze tří experimentů, které se zaměřují na cestování zvuku pod povrchem komety, elektrické charakteristiky na povrchu a na prach dopadající zpátky na povrch.
- SD2 (Drill, Sample, and Distribution subsystem): Nástroj, s jehož prostředictvím bude Philae získávat vzorky hornin k analýze. Vrtá umožní posbírat vzorky hornin z hloubky až 23 centimetrů. Součástí je 26 pecí, ve kterých lze analyzovat povrch komety.
Jako finální místo přistání byl vybrán bod J, jak je místo označováno od chvíle, kdy bylo vybráno několik kandidátů na místo, kam se podívá Philae. Jako náhradní oblast pro přistání byl vybrán bod C.
Hledání místa přistání pro Philae, ESA má vybráno pět kandidátů pro průzkum přímo na kometě
2. 9. 2014 Jako Alenky v říši divů si teď jistě přijdou vědci, kteří se podílejí na misi Rosetta. Stojí před nimi těžký úkol - vybrat na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko místo, kam pošlou přistávací modul Philae, který s sebou přivezla družice Rosetta. Před příletem sondy 6. srpna kometu v detailu nikdo neviděl, místo pro přistání je tedy nutné vybrat až teď. Rosetta teď krouží ve vzdálenosti asi 100 kilometrů a zkoumá povrch komety, z detailních snímků pak vědci vyberou místo pro listopadové přistání Philae, dnes mají zatím pětici kandidátů.
Vybrat místo pro přistání na kometě není jen tak. Vědci musí vybrat místo, kde bude jednoduché přistát, Rosetta je totiž daleko za oběžnou drahou Marsu, kam trvá cesta signálu desítky minut, přistání tak musí proběhnout zcela autonomně. Kromě toho musí být umožněn kontakt Rosetty s Philae, vhodné osvícení Sluncem, aby mohly být dobíjeny baterie přistávacího modulu a zároveň nedocházelo k jeho přehřívání.
Philae bude na povrchu komety zkoumat složení komety. Kromě toho vědci plánují prozkoumat pomocí zvukových signálů jádro komety. Společně s Rosettou bude Philae pozorovat chování komety po dobu přiblížení ke Slunci. Přistání Philae je plánováno na listopad tohoto roku.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích