Pracovníci NASA přišli s návrhem obyvatelné vesmírné stanice za oběžnou drahou Měsíce
13. 02. 2012
Návrh počítá s novou vesmírnou stanicí obývanou astronauty, která by se nacházela v Lagrangeově bodě 2 systému Země - Měsíc. V tomto místě za oběžnou drahou Měsíce, v místě kde se vzájemně ruší gravitace obou těles, by šlo vesmírnou stanici zaparkovat a udržet bez nutnosti výrazné spotřeby paliva. Momentálně však tak daleko od Země ještě lidská noha nebyla a projekt je tak zatím spíše vizí budoucnosti než vesmírný program s jasným cílem.
Lagrangeův bod za odvrácenou stranou Měsíce (Earth-moon libration point 2, EML-2) má řadu speciálních charatkteristik, které vědce nesmírně lákají. Poskytuje totiž prostředí stíněné od Země, tedy vhodné pro pozorování vesmíru, EML-2 představuje také vhodné místo pro základnu robotického průzkumu Měsíce.
6 principů s jejichž pomocí byla vize navržena:
- Výrazná mezinárodní spolupráce podobně jako na ISS
- Příležitosti pro americký soukromý sektor, rozšíření dopravy za nízkou oběžnou dráhu
- Využití víceúčelové infrastruktury ve vesmíru, jako jsou palivová depa, opravy satelitů a podobně.
- Aplikace technologií s uplatněním v krátkém období, výzkum technologií pro snižování nákladů, zvýšení bezpečnosti a prodlužování trvání misí ve vesmíru.
- Projekt nesmí být příliš drahý a měl by si na sebe sám vydělávat.
- Příležitosti pro vznik návazných misí a experimentů.
Do konce března by měla v NASA vzniknout už konkrétnější studie, která se bude projektem zabývat. Dopravu na stanici v Lagrangeově bodu by měla obstarávat, alespoň ze začátku, vesmírná loď Orion. Nejdříve lze realizaci tohoto projektu očekávat ve dvacátých letech, pravděpodobněji ale až po roce 2030.
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích