SpaceX se připravuje na první orbitální let vesmírné lodi Starship

Po úspěšném testovacím letu (a přistání) prototypu SN15 začátkem května nebylo nějakou dobu zřejmé, jaké budou následující kroky SpaceX při vývoji nové vesmírné lodě a rakety Starship. Vše nasvědčuje tomu, že prototypy Starship SN15 ani SN16 už nebudou pro testovací lety vůbec použity. SpaceX chce totiž s příštím testovacím letem zamířit přímo na oběžnou dráhu, a to ještě v červnu.

Starship, ilustrace letu se Super heavy

Starship, ilustrace letu se Super heavy Animace startu vesmírné lodi Starship s přídavným stupněm Super Heavy.Starship

Starship je vesmírná loď vyvíjená společností SpaceX od roku 2012 (původně pod označením BFR). Pokud se její vývoj podaří, půjde o největší vesmírnou loď a zároveň nejsilnější raketu (společně se Super Heavy stupněm), která byla kdy vyvinuta. Starship bude opakovatelně použitelná a bude moci startovat krátce po sobě. 

Zpočátku bude Starship sloužit pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu, případně na Měsíc. Poté bude moci být použita i pro dopravu lidí na oběžnou dráhu, k Měsíci a případně až na Mars. Uvažuje se také využití Starship pro dopravu z jednoho na druhé místo na Zemi. 

Aktuálně

11:36
16.06.
Přídavný stupeň Super Heavy má mít pro první orbitální let celkem 29 motorů Raptor. Později v tomto roste naroste počet motorů na jednom přídavném stupni na 32. Alespoň 11 Raptorů už je na cestě do Starbase, kde budou namontovány na raketu. Produkce a testování dalších probíhá nyní zrychleně - každých 48 hodin SpaceX přidá další motor.
06:13
15.06.
Ve Starbase dál roste obří věž, která bude zachytávat Super Heavy a sloužit k sestavení Starship a jejího přídavného stupně. Aktuálně je stavba zhruba v polovině a má výšku kolem 86 metrů.
07:19
12.06.
Společnost SpaceX odkoupila dvě ropné plošiny, ze kterých chce udělat mobilní rampy pro starty raket. Dostaly označení Phobos a Deimos podle měsíců planety Mars. Podle Elona Muska odstartují první Starship k Marsu právě z těchto plošin.
07:18
10.06.
Osud prototypu SN16 je zatím nejistý. SpaceX se zřejmě soustředí na první orbitální let s SN20. Téměř sestavený prototyp SN16 zatím stojí v jedné z hal v areálu Boca Chica.
07:16
08.06.
Z SN15 byly vymontovány motory Raptor. Tento prototyp už tedy nikam nepoletí.

Testovací let Starship SN20

Pro další testování bude využit prototyp SN20 s novým designem. Společně s přídavnou raketou Super Heavy poletí jako první až na oběžnou dráhu, kde má strávit 90 minut a jednou oběhne celou Zemi. Potom se vrátí zpět do atmosféry, přistání je plánováno jako měkké, ale na hladině oceánu a prototyp bude zřejmě zničen. Do oceánu přistane při tomto prvním letu také Super Heavy. Podle Elona Muska by tento testovací let měl proběhnout ještě před 1. červencem.

Výroba komponent Starship

Aktuální stav vývoje raket Starship Na obrázku lze vidět stav vývoje a sestavení jednotlivých prototypů. Prototyp SN16 je připraven a čeká v hale, není však jisté, zda ve skutečnosti poletí. Prototyp SN20 s novým designem aktuálně prochází sestavováním. Přídavný stupeň Super Heavy BN2, který bude doprovázet SN20 na oběžnou dráhu, je už také téměř hotový.

Starship, testovací lety

datum prototyp poznámka
5. dubna 2019 Starhopper První let malého prototypu Starhopper. Zatím ještě na laně a trval pouhé 3 sekundy.
25. července 2019 Starhopper První volný let do výšky 20 metrů
27. srpna 2019 Starhopper Let do výšky 150 metrů
4. srpna 2020 SN5 Let do výšky 150 metrů
3. září 2020 SN6 Let do výšky 150 metrů
9. prosince 2020 SN8 Let do výšky nad 10 kilometrů, při přistání prototyp explodoval.
2. února 2021 SN9 Let do výšky 10 kilometrů, při přistání prototyp explodoval.
3. března 2021 SN10 Let do výšky 10 kilometrů, několik minut po přistání prototyp explodoval.
30. března 2021 SN11 Neúspěšný testovací let, prototyp explodoval ve vzduchu.
6. května 2021 SN15 Úspěšný testovací let upgradovaného prototypu do výšky 10 km
červen 2021 SN20 Plánovaný první orbitální test Starship s přídavným stupněm Super Heavy
2022 Starship Cargo Plánovaný let nákladní Starship k Měsíci
2023 Starship Crew Plánovaný oblet Měsíce při misi dearMoon s posádkou
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie SpaceX

  Starship SN16 by mohla letět výš než do 10 kilometrů, znovu by také mohl letět prototyp SN15

  Nový prototyp vesmírné lodi Starship už je téměř připravený pro další testovací let. SN16 se sice zatím pořád ještě ukrývá v hale, do týdne by ale mohl hotový stát na startovací rampě. Po úspěšném letu SN15 nicméně stojí před SpaceX otázka, zda použitý prototyp poletí znovu, aby se vyzkoušela opakovaná použitelnost Starship.

  Japonský dobrodruh, který plánuje letět se SpaceX k Měsíci, se domluvil také s Ruskem na návštěvě ISS, a to ještě letos

  Japonský miliardář Yusaku Maezawa loni oznámil svou dohodu se SpaceX na misi dearMoon. On a dalších 8 civilistů při této misi obletí v roce 2023 Měsíc ve vesmírné lodi Starship. Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos se domluvil také s nimi na letu k ISS, a ten by měl proběhnout ještě letos. Půjde tak zřejmě o první komerční misi, která otevře bránu civilistům ve vesmíru. Plánovány jsou totiž už ted nejméně dvě další turistické mise.

  V Číně se líbí rakety SpaceX, tamní státem vlastněná firma představila koncept podobný Starship

  Čínská společnost China Academy of Launch Vehicle Technology představila během Národního dne vesmíru koncept suborbitální dopravy pasažérů po Zemi. Cestující by podle něj využili raketu, která se nápadně Starship od SpaceX. Ta by je po vertikálním startu dopravila na hranici vesmíru, odkud by se dneska zpět na Zemi na místo určení. Podle Elona Muska by mohla tímto způsobem trvat cesta kamkoliv na Zemi do jedné hodiny.

  Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou úspěšně přistál v Mexickém zálivu, výjimečně za tmy

  Krátce před devátou hodinu přistála vesmírná loď se čtyřmi astronauty v Mexickém zálivu. Po dvou odložených pokusech se společnost SpaceX spolu s NASA rozhodly k nezvyklému přistání posádky mise Crew-1 za tmy. Jedná se o první americké přistání s astronauty za tmy od mise Apollo 8 v roce 1968.

  Čtyřčlenná posádka mise Crew-2 dorazila v Dragonu na ISS

  Mise Crew-2 úspěšně odstartovala z Floridy v pátek krátce před polednem. Jedná se o druhý oficiální let nové vesmírné lodi Crew Dragon, který na oběžnou dráhu vynesl čtveřici astronautů, dva jsou z NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). Už začátkem dubna přiletěl k ISS také ruský Sojuz s tříčlennou posádkou.

  Společnost Astrobotic vybrala raketu Falcon Heavy pro dopravu roveru VIPER na povrch Měsíce

  NASA plánuje v roce 2023 lunární misi VIPER, při které bude rover hledat vodu v polární oblasti Měsíce. Téměř půltunové zařízení na jeho povrch dopraví přistávací modul Griffin od Astrobotic, a ten bude do vesmíru vynesený na raketě Falcon Heavy od SpaceX. Robotická mise VIPER je přípravou na pilotované mise Artemis, při kterých se lidé vrátí na povrch Měsíce.

  NASA vybrala vesmírnou loď Starship pro dopravu astronautů na povrch Měsíce při misích Artemis

  NASA v pátek zveřejnila, že při misích Artemis budou astronauti létat na povrch Měsíce ve vesmírné lodi Starship od SpaceX. Doposud se programu Human Landing System (HLS) účastnily kromě SpaceX také společnosti Blue Origin společně s Lockheed Martin a Northrop Grumman a Dynetics. NASA nyní bude ve vývoji pokračovat pouze se společností SpaceX, které udělí kontrakt za 2,9 miliardy dolarů.