do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Raketoplán Endeavour v dubnu dopraví na ISS částicový detektor AMS, bude hledat antihmotu

Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) je složen ze silných magnetů, s jejichž pomocí má dvou tunový přístroj detekovat kosmické záření. Cílem AMS není částice kosmického záření zachytit, ale důkladně analyzovat, vědce zajímá jejich náboj, rychlost, energetické hodnoty, ale také jejich původ. Přístroj bude na trvalo umístěn na ISS, kde bude dlouhodobě zaznamenávat hodnoty a hledat antihmotu a temnou hmotu ve vesmíru.



AMS-2 je druhým přístrojem svého druhu, který se dostane do vesmíru, první AMS bylo testováno na palubě raketoplánu Discovery v roce 1998. Při této misi šlo hlavně o ověření funkčnosti přístroje a získání důležitých informací pro výstavbu AMS-2. Na vývoji nového detektoru se podíleli vědci ze 60 institucí a 16 zemí, sestavený a otestovaný byl v Evropě, prošel také finální kalibrací v LHC v CERNu.

Astrofyzikové podílející se tomto experimentu očekávají nové informace o složení a vzniku vesmíru. Nové světlo by mohl přístroj vrhnout na temnou hmotu, její podstatu a původ. Od AMS si vědci také slibují konečné zodpovězení otázky, kolik antihmoty ve vesmíru ve skutečnosti existuje.

Někteří vědci přirovnávají instalaci AMS-2 ke zprovoznění Hubblova teleskopu, který doslova otevřel oči astronomům a způsobil revoluci v astronomii. Podobně novou perspektivu by měl přístroj AMS-2 poskytovat astrofyzikům po celou dobu trvání mise ISS.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit