do not follow here
Kalisto < LIVING fUTURE

Kde se bere kyslík v tenké atmosféře měsíce Kalisto? Interakce s magnetosférou Jupitera na to nestačí

Pozorování Jupiterova měsíce Kalisto naznačují, že jeho atmosféra by měla obsahovat kyslík. Avšak způsob, jak se do ní dostává a jak se v ní udržuje, zatím není znám. Nový výzkum se nyní zaměřil na produkci kyslíku prostřednictvím radiolýzy v exponovaných ledových oblastech měsíce.



Kalisto

Kalisto je druhý největší měsíc u planety Jupiter a třetí největší ve sluneční soustavě. Jeho poloměr je 2 410 kilometrů (Měsíc u Země má poloměr 1 737 km a Ganymede, největší měsíc u Jupitera, má 2 634 km). Kalisto má ve sluneční soustavě povrch nejvíce posetý krátery, což značí jeho stáří.

Tento proces je způsoben interakcí plazmatu z magnetosféry Jupitera s vodním ledem na povrchu měsíce. Molekula vody se při něm rozpadá na vodík a kyslík. Výsledky výzkumu nicméně ukázaly, že produkce kyslíku prostřednictvím radiolýzy nevytvoří dostatečně hustou atmosféru ve srovnání s hustotou odvozenou z pozorování o asi 2-3 řády.

Rozuzlení této záhady tak zřejmě nebude možné, dokud se k Jupiteru nedostanou nové sondy JUICE a Europa Clipper. Jejich nová pozorování by mohla vědcům poskytnout dostatek informací pro identifikaci konkrétních procesů, které kyslík na Kalisto vytváří.
Kalisto
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kalisto

tag icon
Další články z kategorie
Kalisto
Načítám stránku...
x zrušit