do not follow here
Neptun < LIVING fUTURE

Po skoro třech desetiletích téměř zmizela oblaka v atmosféře Neptunu

Z atmosféry Neptunu téměř zmizela oblaka, která tam vědci pozorovali už téměř tři dekády. Nejnovější snímky pochází z letošního června a ukazují pouze mraky na části jižní polokoule. Snížená aktivita v atmosféře podle vědců souvisí ze zvýšenou sluneční aktivitou.



I když je Neptun nejvzdálenější planetou od Slunce a přijímá pouze 900x méně energie než Země, aktivita naší hvězdy má na něj významný vliv. Zejména se jedná o jedenáctiletý sluneční cyklus, který na Zemi například vyvolává polární záře.

U Neptunu se nenachází žádná vesmírná sonda. Jediná, která jej navštívila, byl pouze Voyager 2 v roce 1989. Astronomové proto pro průzkum této planety využívají teleskopů na Zemi a na její oběžné dráze. Data, ze které vychází aktuální studie, pochází z teleskopů Keck na Havaji, Lick Observatory v Kalifornii a Hubble na oběžné dráze.

Ve svém výzkumu vědci pracovali s daty od roku 1994. Na nich se zřetelně ukazuje vazba na UV radiaci Slunce, která vychází z 11letého cyklu naší hvězdy. Když Slunce vyzařuje silnou UV radiaci, v atmosféře Neptunu se zhruba do 2 let objeví nové mraky.

V datech se ukazuje také další zajímavý fenomén. V roce 2019 začala mizet oblaka a je jich stále méně. Na poslední fotografii z letošního června se vyskytuje pouze velká struktura v blízkosti jižního pólu.

Neptun
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neptun

Načítám stránku...
x zrušit