do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Dalekohled Jamese Webba vyfotil disk prachu u blízké mladé hvězdy AU Microscopii

Se stářím 23 milionů let je hvězda AU Microscopii druhou nejbližší hvězdou před hlavní posloupností. Už dříve u ní byly objeveny 2 exoplanety a disk materiálu. Právě ten se nyní podařilo vyfotit dalekohledem Jamese Webba, jehož výkon opět předčil očekávání vědců. Nová pozorování potvrdila přítomnost rychle se pohybujících shluků materiálu, které astronomové poprvé spatřili v roce 2015.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Hvězda AU Microscopii je 32 světelných let daleko a řadí se tak mezi blízké hvězdy. Jedná se o malého červeného trpaslíka s hmotností kolem poloviny Slunce. Sama hvězda se stále nachází ve fázi před hlavní posloupností, tedy ještě v ní nedochází k fúzi vodíku, jako se tomu děje například u Slunce. 

Zároveň v jejím okolí vzniká i planetární systém, ze kterého zatím byly pozorovány dvě exoplanety. S nimi se u hvězdy nachází také disk prachu, který je tvořen stejným materiálem, za kterého vznikají planety. A srážky protoplanet generují další materiál, který disk kontinuálně doplňuje.

Nové snímky z JWST jsou detailnější a jasnější než vědci očekávali. Infračervené přístroje teleskopu pronikly i skrz prach v systému a nabídly pohled do jeho vnitřní systému. Modrý obrázek ukazuje kratší vlnovou délku, ve které disk září víc. To podle vědců může znamenat, že se v okolí hvězdy vyskytuje hodně jemného prachu.

Poloha hvězdy AU Microscopii

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
AU Microscopii 31.7 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit