Se stářím 23 milionů let je hvězda AU Microscopii druhou nejbližší hvězdou před hlavní posloupností. Už dříve u ní byly objeveny 2 exoplanety a disk materiálu. Právě ten se nyní podařilo vyfotit dalekohledem Jamese Webba, jehož výkon opět předčil očekávání vědců. Nová pozorování potvrdila přítomnost rychle se pohybujících shluků materiálu, které astronomové poprvé spatřili v roce 2015.
Hvězda AU Microscopii je 32 světelných let daleko a řadí se tak mezi blízké hvězdy. Jedná se o malého červeného trpaslíka s hmotností kolem poloviny Slunce. Sama hvězda se stále nachází ve fázi před hlavní posloupností, tedy ještě v ní nedochází k fúzi vodíku, jako se tomu děje například u Slunce.
Zároveň v jejím okolí vzniká i planetární systém, ze kterého zatím byly pozorovány dvě exoplanety. S nimi se u hvězdy nachází také disk prachu, který je tvořen stejným materiálem, za kterého vznikají planety. A srážky protoplanet generují další materiál, který disk kontinuálně doplňuje.
Nové snímky z JWST jsou detailnější a jasnější než vědci očekávali. Infračervené přístroje teleskopu pronikly i skrz prach v systému a nabídly pohled do jeho vnitřní systému. Modrý obrázek ukazuje kratší vlnovou délku, ve které disk září víc. To podle vědců může znamenat, že se v okolí hvězdy vyskytuje hodně jemného prachu.
25. 6. 2020 U mladé hvězdy AU Microscopii (AU Mic) se nachází exoplaneta AU Mic b o velikosti planety Neptun. V blízkosti Slunce je známo jen pár exoplanet obíhajících velmi mladou hvězdu. Tento nový objev umožní astronomům studii evoluce mladých hvězdných systémů, což jim na oplátku napoví, jak mohly vzniknout planety ve sluneční soustavě.
Hvězda AU Microscopii má pouhých 20-30 milionů let, oproti tomu Slunce vzniklo před 4,5 miliardami let. Novou planetu u této hvězdy objevil teleskop TESS, který zachytil dva transity, tedy indikaci přechodu exoplanety před svojí hvězdou. Tyto tranzity byly následně potvrzeny z dat dalších zařízení.
Analýza dat z teleskopů naznačuje, že exoplaneta b obíhá svou hvězdu velmi blízko, oběhne ji za pouhých 8 dní. Oproti naší planetě je také o dost větší: může dosahovat až 58násobku hmotnosti Země. Svou velikostí se pak podobá planetě Neptun, která je jen o něco menší.
Vědci nyní budou chtít prozkoumat atmosféru této planety. Vzhledem k tomu jak je mladá, by z ní mohl unikat materiál v takové míře, že by to mohlo být pozorovatelné i na dálku. Pokud by skutečně výrazně ztrácela svou atmosféru, mohla by mít nepravidelný tvar podobný kapce. Pokusí se také zjistit složení atmosféry, které by mohlo napovědět více o tom, jak daleko od hvězdy planeta vznikla.
Více informací